TETRA Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Tetrasiklin hidroklorür olan TETRA Kapsül, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi) enfeksiyonları; kulak-burun- boğaz enfeksiyonları; mide ve bağırsak ile ilgili enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonları; kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar; deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (çıban, abse, kıl kökü iltihabı, yara enfeksiyonları gibi); akne; difteri; kızıl iyileştirilmesi ve göz enfeksiyonları tedavisinde uygulanır.

TETRA Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Solunum yolu (bademcik iltihabı, faranjit, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi) enfeksiyonları; mide ve bağırsak ile ilgili enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonları; kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar; deri ve yumuşak doku enfeksiyonları; akne; difteri; kızıl iyileştirilmesi ve göz enfeksiyonları tedavisinde uygulanır.
 3. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. Bu ilacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 5. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 6. Bu ilacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacı 8 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz. Çocukların dişlerinde kalıcı sararma veya grileşme olabilir.
 9. Şayet herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 10. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına neden olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 11. Bu ilacın kullanımından 2 saat önce ve sonra demir takviyeleri, multivitaminler, kalsiyum takviyeleri, antiasit veya müshil ilaçları kullanmak sakıncalıdır. Bu ürünler ilacın etkisini azaltabilir.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. İleride dişlerde kalıcı renk bozukluğu bebekte görülebilme olasılığı yüksektir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir.

TETRA Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bol miktarda sıvı ile beraber almanız gerekir. Böylece ilacın midenize zarar verme riski azalır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık halsizlik, güçsüzlük, kırmızı cilt döküntüsü, ciltte soyulma ve kabartılar ve benzeri yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Tetrasiklin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: TETRA Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.