ETOTIO Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Tiyokolşikosid, Etodolak olan ETOTIO Film Tablet, kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltmaya yararlı ve ortadan kaldıran kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir preparattır. Ağrı ile beraber görülen kas spazmları ile ilişkili hastalık belirtilerinin tedavisinde ve travma veya ameliyat sonrasında meydana gelen ağrılarda uygulanır. Sinir sistemi ve bozukluklarına bağlı olarak tendon reflekslerinin aşırı durumda olduğu artmış kas gerginliği;  eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması vakıalarında (osteartrit); bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun tutulması ve omurganın ağrılı durağan hastalık belirtilerinin  iyileştirilmesi ile ilgilidir.

ETOTIO Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kasların aşırı seviyede gerilmesinden sorumlu olan beyin ve omurilik kaynaklı  kas gerginliğini azaltmaya yararlı ve ortadan kaldıran kas gevşetici, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir preparattır.
 3. İlacın 7 günden fazla kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.
 4. İlacın kullanımı, sindirim sisteminde tahrişe yol açabilir. Tedaviniz boyunca, bu ilaçla beraber bir mide koruyucu ilaç kullanınız.
 5. Şayet geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama, ciddi böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, ciddi kalp yetmezliği ve kasların görev yapamaması (kasılamaması) vakıalarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir.Siyah, kanlı veya katranımsı dışkı ve kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Bu ilacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 9. Bu ilacı fizik tedavi seanslarına hazırlık için kullanıyorsanız, ilacın kas gevşetici özelliğini gösterebilmesi için seanstan 1-2 saat önce almak zorundasınız.
 10. Diğer kas gevşeticiler ile beraber bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.  Sürekli kullandığınız kas gevşetici ilacınız var ise bunu hekiminize bildirmelisiniz.
 11. Şayet böbrek hastalığı, epilepsi (sara), kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaç kullanımı ve kanama problemleri  vakıalarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildiriniz. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir veya doktorunuz tarafından doz ayarlaması yapılabilir veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 12. İlacı kullanımınız sırasında ishal meydana gelirse , hemen hekiminize durumu bildiriniz. İlaç dozunuzun azaltılması gereklidir.
 13. İlacın 15 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması sakıncalıdır.
 14. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve mide kanaması riskini arttırabilir.
 15. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 16. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Bu ilacın kullanımı anne karnındaki doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer  ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ETOTIO Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber tok karnına almanız gerekir. Günde en fazla 2 tablet alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, kanlı ve katranımsı dışkı, göğüs ağrısı, halsizlik, ateş, boğaz ağrısı, kulaklarda çınlama, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama, koyu  renkli idrar, sarılık, iştah kaybı,  şiddetli baş ağrısı, boyun tutulması, titreme, üşüme, vücutta şişlik, ani kilo alma, ciltte mor lekeler, kırmızı deri döküntüsü, ışığa karşı duyarlılık ve benzeri yan etkiler görüldüğünde hemen ilacın alımını durdurup derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Tiyokolşikosid, Etodolak

Ticari-Jenerik ismi: ETOTIO Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.