RIVOTRIL Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Klonazepam‘ dır. RIVOTRIL Tablet, beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir preparattır. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde  görülen sara (epilepsi) nöbeti sayısını ve geçirilen nöbetin şiddetini azaltmak için uygulanır.

RIVOTRIL Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir preparattır.
 3. Şayet, karaciğer, böbrek veya akciğer sorunlarınız varsa veya omurilik veya beyincik ataksiniz (Hareketsiz ve sabit duramama, konuşma bozukluğu ve hızlı göz hareketleri ile belirgin durum) varsa, depresyon geçirdiyseniz, intihara teşebbüs ettiyseniz, geçmişte alkol veya hap  kullandıysanız veya şu anda kullanıyorsanız, porfiri (kan hastalığı) hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra  durumunuzda iyileşme görülse bile ilacı kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir
 5. Yanınızda acil vakıalar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 6. Tedavi edilen hastalarda intihar düşüncesi ve davranışı oluşabilir. Bu nedenle hastalar intihar düşüncesi ve davranışı açısından aile ve çevresi tarafından yakından izlenmelidir. Sizde herhangi bir dönemde bu tür düşünceler oluşursa hemen yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Şayet, ciddi karaciğer sorunlarınız veya akciğer hastalığınız varsa veya Miyastenia gravis  (kasların kolay yorulması ve zayıflaması)  hastalığınız varsa  veya uyku apnesi (uyurken nefes alıp vermenizin durması) varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 8. İlacın hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gereklidir.
 9. İlacı kullanırken bol bol sıvı almak zorundasınız.
 10. İlacı kullanırken alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve nöbet riskini artırır.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden uzak durunuz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

RIVOTRIL Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile yemeklerle beraber veya aç karnına alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yorgunluk, uyuklama, baş dönmesi, sersemlik hali, kas güçsüzlüğü,  huzursuzluk, solunum yolu tıkanması, hafif uyarılara karşı şiddetli cevap verme ve agresif davranışlar yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Klonazepam

Ticari-Jenerik ismi: RIVOTRIL Tablet

RIVOTRIL Tablet ilaç Prospektüsü

RIVOTRIL-Tablet-ilaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.