Monodoks 100 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Doksisiklin hiklat olan Monodoks 100 mg Kapsül, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, farenjit, kronik bronşit, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi) enfeksiyonları tedavisinde; mide ve bağırsak ile ilgili (Kolera, amip, turist diyaresi gibi) enfeksiyonlarda; kayalık dağlar benekli humması, Q ateşi, tifüs çeşitleri, bit ve keneden geçen hastalıklar, malta humması, veba, sıraca (tularemi), leptospiroz, psitakoz ve benzeri hastalıkların tedavisinde; bazı göz enfeksiyonları tedavisinde;  turist diyaresinin önlenmesinde; sıtmanın önlenmesi ve tedavisinde; gazlı gangren ve tetanozda alternatif tedavi olarak; cinsel temasla geçen (zührevi) bel soğukluğu ve frengi hastalığında alternatif tedavi olarak, idrar yolu enfeksiyonları ve genital enfeksiyonlarda ve deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (çıban, abse, kıl kökü iltihabı, akne, yara enfeksiyonları gibi) tedavisinde uygulanır.

Monodoks 100 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 4. İlacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 5. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 6. İlacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 7. Reklam
 8. Şayet karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. 8 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.  Kemik bozuklukları ve dişlerinde kalıcı sararma veya grileşme olabilir.
 10. Şayet herhangi bir ameliyat olma sorun varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 11. İlacın kullanım sırasında  güneş ışınlarına ve yapay UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına neden olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 12. İlacın kullanımından 2 saat önce ve sonra demir takviyeleri, multivitaminler, kalsiyum takviyeleri, antiasit veya müshil ilaçları kullanmak sakıncalıdır. Bu ürünler ilacın etkisini azaltabilir.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. İleride dişlerde kalıcı renk bozukluğu bebekte görülebilme olasılığı yüksektir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir.
 14. Reklam

Monodoks 100 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bol miktarda sıvı ile beraber tok karnına almanız gerekir. İlacın midenize zarar verme riskine karşı yemekle beraber veya sütle beraber almanız önerilir. Yemek borusunu tahriş edebileceğinden oturur veya dik durumdayken yutunuz. Yaklaşık 30 dakika uzanmayınız ve yatmayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, mide yanması, karın ağrısı, ishal, iştahsızlık, kulak çınlaması, görme bozuklukları, kas ve eklem ağrısı, kan ve üre değerlerinde geçici değişiklik  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Doksisiklin hiklat

Ticari-Jenerik ismi: Monodoks 100 mg Kapsül

Monodoks 100 mg Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Monodoks-100-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
DROSPERA 24+4 Film Kaplı Tablet
DROSPERA 24+4 Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : DROSPERA 24+4 Doğum Kontrol Hapı‘nın etken maddesi Drospirenon, Etinil estradiol olan DROSPERA  24+4 Film Kaplı Tablet, gebelik önleyici...

SPESICOR 25 mg Kapsül
SPESICOR 25 mg Kapsül

Endikasyon Bilgileri: Etken maddesi Pregabalin olan SPESICOR 25 mg Kapsül, hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) ve ağrıya neden olan beyindeki sinir...

Kapat