Funit 100 mg Mikropellet Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi İtrakonazol olan Funit Mikropellet Kapsül, vajina (kadınlarda iç üreme organlarıyla dış üreme organlarını birbirine bağlayan hazne), cilt, ağız, gözler, tırnaklar ve iç organların mantar hastalıklarını (enfeksiyon) tedavi etmek için uygulanır.

Funit 100 mg Mikropellet Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vajina (kadınlarda iç üreme organlarıyla dış üreme organlarını birbirine bağlayan hazne), cilt , ağız, gözler, tırnaklar ve iç organların mantar hastalıklarını (enfeksiyon) tedavi etmek için uygulanır.
 3. Şayet karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa veya herhangi bir kalp hastalığı, kalp ritm bozukluğu, dolaşım problemleri veya geçmişte felç geçmişiniz varsa; kullanmadan önce hekiminize durumunuz hakkında bilgi veriniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 4. Tedaviye başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 5. Mantara karşı etkili bir preparattır. Soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. Doğurganlık potansiyeline sahip bayanlar, bu ilacın kullanımı sırasında gebe kalmamak için uygun doğum kontrol yöntemlerini kullanmalıdır. İlacın kullanımına son verildikten sonra bir süre daha vücudunuzda kalmaya devam edeceğinden, tedaviniz bitip ilacın kullanımını bıraktıktan sonraki adet dönemine kadar kullandığınız  doğum kontrol yöntemlerine devam etmelisiniz.
 7. Hamile iseniz veya hamilelik şüphesi varsa yada hamile kalmayı planlıyorsanız hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Emzirme döneminde çok az da olsa anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Funit 100 mg Mikropellet Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yemekten hemen sonra almanız gerekir.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  İtrakonazol
Ticari-Jenerik ismi:Funit 100 mg Mikropellet Kapsül

Funit 100 mg Mikropellet Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Funit-Mikropellet-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

2 thoughts on “Funit 100 mg Mikropellet Kapsül

 1. selamu aleykum.cevabiniza cok ihtiuacim var, cok dua ederim size. ben geçen yil saglik ocagindan aldigim funit ve oceral spreyi kullandım. ic hafta sonra bir daha gittim. ve yine kullandim. toplam 4 sefer oluyor ya. bu sefer yan etki yapti kulagim tikandi iki ay kullanmadim. bende bi dahakine sadece sprey alip kullandim ve yine bi ay sonra filan son olarak hap ve sprey aldim. son iki sefer de saglik ocagina gitme geregi duymamistim. yalniz. ilk kullanisimda gogsumde kizarikliklar gelip gitmeye baslamisti. bu son sefer kullanisimda ise ellerimde yani parmaklarda, gogsumde, dirsek ici bi iki ufak noktada, sol alt karin bolgemde kucuk bi noktada surekli gelip gidem kasinti kizariklik var. sabah uyandigimda bisey olmuyo ama gun icinde bi iki sefer cikiyor. son kullandigimdan sonra iki uc ay gecti sanirim. sizden ricam mutlaka bilirsiniz, doktora gidemiyorum daha ama bu ne olabilir. alerjimi yapti acaba ve gecermi mutlaka cevap verirmisiniz.

  1. Sayın hasta; Zaten Funit 100 mg Mikropellet Kapsül adlı ilacın prospektüsünde yan etkiler bölümünde KURDEŞEN riskinden bahsedilmiştir. Bu durumda yaşadığınız yan etkiler bundan dolayıdır. Doğal olarak size hekiminize müracaat etmenizi ve ilaca devam veya ilacı kullanmayı kesme kararını hekime bırakmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.