SANELOC 50 mg Değiştirilmiş Salınımlı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Metoprolol tartarat olan SANELOC 50 mg Değiştirilmiş Salınımlı Tablet, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını temin eder. SANELOC, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde ve yüksek tansiyon hastalarında yüksek kan basıncından dolayı ortaya çıkan kalp krizi, inme (felç) ve erken ölüm riskinin azaltılmasında; kalp krizi tedavisinde ve ilerideki kalp krizlerinin önlenmesinde;  stres veya egzersiz ile ortaya çıkan kalp ve  göğüs ağrısının (anjina) önlenmesi ve tedavisinde; aritmi (kalp atışlarında düzensizlik) tedavisinde; sinirsel gerginlik ve anksiyeteye bağlı çarpıntının tedavisinde uygulanır. Ek olarak migrende koruyucu tedavi olarak da kullanılmaktadır.

SANELOC 50 mg Değiştirilmiş Salınımlı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. SANELOC, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını temin eder.
 3. Şayet, kalbiniz ile ilgili herhangi bir sorun  veya kalp atışlarınızda yavaşlama varsa veya kan basıncınız düşükse, kan dolaşımı probleminiz veya akciğerleriniz ile ilgili sorunlarınız varsa SANELOC ‘u kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet ağır böbrek yetmezliğiniz veya  kan dolaşım bozukluğunuz ( kesik kesik topallama) varsa veya  astımınız varsa SANELOC ‘u  kullanmadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı ve kullandığınız ilaçları bildirmelisiniz.
 5. Şayet herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce SANELOC ‘u  tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Şayet SANELOC ‘u  yüksek tansiyon iyileştirilmesi  için kullanıyorsanız, iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 8. SANELOC ‘un kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 9. SANELOC ‘u  düzenli bir biçimde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. SANELOC ‘u  kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir. Uyuklama, baş dönmesi artar ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Yan etki olarak halsizlik ve baş dönmesi oluşabilir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

SANELOC 50 mg Değiştirilmiş Salınımlı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber  almanız gerekir.  Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında yavaşlama, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, mide ağrısı, bulantı kusma ve nefes darlığı yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Metoprolol tartarat
Ticari-Jenerik ismi: SANELOC 50 mg Değiştirilmiş Salınımlı Tablet

SANELOC 50 mg Değiştirilmiş Salınımlı Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

SANELOC 50 mg Değiştirilmiş Salınımlı Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

2 thoughts on “SANELOC 50 mg Değiştirilmiş Salınımlı Tablet

 1. ilacın yan etkilerini okudum baya riskli analizler sunmuşlar acaba başlasam mi doktor yazdı kullan diye ama ne yapmalıyım

  1. Mahmut bey merhabalar,
   Şayet hekiminize varsa diğer rahatsızlıklarınızı belirttiyseniz gerekli tahlillerin yapılması üzerine doktorunuz reçete ile ilacı sizlere vermişse kullanmaya başlamanızı doktorunuz uygun ve riskleri en az olarak görmüş demektir. Bütün ilaçların ne yazık ki yan etkileri mevcuttur kullanmak yada kullanmamak tamamı ile sizin inisiyatifinizdedir.
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.