TERRAMYCIN Göz Merhemi

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Oksitetrasiklin hidroklorür, Polimiksin B sülfat olan TERRAMYCIN Göz Merhemi, duyarlı mikroorganizmalara bağlı gözün ve gözlerdeki kornea ( gözün en ön kısmı) ve konjunktiva (göz kapaklarının içi kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar)  nın yüzeysel enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.

TERRAMYCIN Göz Merhemi

Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gözün ve gözlerdeki kornea ( gözün en ön kısmı) ve konjunktiva (göz kapaklarının içi kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar)  nın yüzeysel enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.
 3. Bu ilacı kullanırken aynı zamanda başka bir göz ilacı kullanıyorsanız. ilacınızı sürdükten sonra en az 15 dakika bekleyip, diğer göz ilacını uygulayınız.
 4. Şayet Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet, ilacı kullanımınız sırasında, göz kapağında kaşıntı, gözünüzde kızarma ve şişme gelişirse, ilacın kullanımı durdurup, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Şayet kontakt lens kullanıyorsanız, tedaviniz sürecinde bunları kullanıp kullanmamanız  gerektiğini doktor ile görüşünüz.
 7. Kontakt lens gözünüzde iken merhemi uygulamayınız.
 8. Tüpün ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Şayet tüpün ucu mikrop kaparsa gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara neden olabilir.
 9. İlacı uyguladığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

 

TERRAMYCIN Göz Merhemi’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Merhemi avucunuzun içinde tutarak ısıtınız. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, alt göz kapağınızın içine ince bir tabaka halinde merhemi sürünüz. Gözünüzü kapatınız ve göz bebeklerinizi sağa sola, aşağı yukarı oynatarak merhemin gözünüzün içinde  yayılmasını sağlayınız. Günde 4-6 kez uygulanmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Gözde geçici yanma hissi olarak hafif yan etki görülebilir.

Etken Maddesi:   Oksitetrasiklin hidroklorür, Polimiksin B sülfat

Ticari-Jenerik ismi: TERRAMYCIN Göz Merhemi

TERRAMYCIN Göz Merhemi Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TERRAMYCIN-Göz-Merhemi-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.