Dilatrend Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Karvedilol olan Dilatrend Tablet, kalp ve dolaşım (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) sistemi ile ilgili bir preparattır. Yüksek tansiyon, (koroner kalp hastalığı) kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu meydana gelen ve  nöbetler şeklinde seyreden göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile beraber nefes almada güçlük durumunda ve kronik kalp yetmezliği vakıalarında uygulanır.

Dilatrend Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kalp ve dolaşım (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) sistemi ile ilgili bir preparattır.
 3. Şayet karaciğer yetmezliği, düşük nabız, düşük tansiyon, astım, tıkayıcı solunum yolu hastalığı, kalp hastalığı vakıalarından herhangi biri veya bir kaçı varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Konjestif kalp yetmezliği, yavaş kalp ritmi, kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği, kalp hastalıkları, kalp hastalığına bağlı veya kalpten kaynaklanan şok durumu, kan dolaşımı problemleri, ellerin ve parmakların soğuğa bağlı olarak hissizleşmesi, genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörü, tiroid bozukluğu, düşük tansiyon, bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), solunum bozuklukları, depresyon, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve şeker hastalığı vakıalarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz,
 5. Herhangi bir  ameliyat geçirme sorun var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı hekiminize bildirmelisiniz. İlacın alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 7. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 8. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ile beraber alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır. .
 10. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Dilatrend Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Astım, nefes darlığı, bayılacakmış ve benzeri hissetme, bayılma, kalp atışlarında yavaşlama, kalp yetmezliği, şişlik ve ani kilo alma vakıalarından herhangi birine sahip iseniz tıbbı yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Karvedilol

Ticari-Jenerik ismi:  Dilatrend Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.