AVELOX Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Moksifloksasin olan AVELOX Film Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (kronik bronşitin alevlenmesi, akut sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, toplum kökenli zatürre gibi) enfeksiyonları, kalça kemikleri arasındaki boşlukta meydana gelen iltihabi hastalıklar;  karın içi enfeksiyonları ve deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarını (kıl kökü iltihabı, çıban, apse, yara enfeksiyonları) tedavi için uygulanır.

AVELOX Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Solunum yolu (kronik bronşitin alevlenmesi, akut sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, toplum kökenli zatürre gibi) enfeksiyonları, kalça kemikleri arasındaki boşlukta meydana gelen iltihabi hastalıklar;  karın içi enfeksiyonları ve deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarını (kıl kökü iltihabı, çıban, apse, yara enfeksiyonları) tedavi için uygulanır.
 3. Şayet antibiyotik alerjisi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kendinizde veya ailenizde uzun QT aralığı varlığı, çizgili kas zayıflığı, eklemlerinizde problemler, ani hastalık nöbetlerini (sara gibi), kanda düşük potasyum seviyesi ve benzeri hastalıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. İlacınızı kullanırken, ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu ve benzeri vakıalarla karşılaşırsanız, ilacın kullanımını durdurup acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. İlacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 7. İlacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 8. İlacın kullanımı tendon şişmesi veya yırtılmasına neden olabilir. Şayet, 60 yaşın üzerindeyseniz veya  ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız veya  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelmesi olasılığı daha fazladır.
 9. İlacın kullanımı sırasında  güneş ışınlarına, güneş lambalarına ve solaryum ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına neden olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 10. 18 yaşın altındaki kişiler kullanmamalıdır.
 11. İlacı kullanırken her zamankinden daha fazla su içmelisiniz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

AVELOX Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Aç veya tok karnına alınabilir. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösterin.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kanlı veya sulu ishal, kalp atışlarında düzensizlik, eklem ağrısı, ciltte kabartı,  idrar tutukluğu, kolay kanama veya çürük oluşumu, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı,uyuşukluk, karıncalanma ve vücudun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı, koyu renkli idrar, yüzde soluk renk, halüsinasyon, görme, bilinç bulanıklığı, depresyon, irade dışı kasılmalar ve benzeri yan etkilerde acil yardım için hekiminize başvurmalısınız.

Etken Maddesi: Moksifloksasin

Ticari-Jenerik ismi: AVELOX Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.