CABASER 1 mg Çentikli Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Kabergolin olan CABASER 1 mg Çentikli Tablet,• Parkinson hastalığının (yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır) diğer tedavilere cevap alınamayan vakıalarında veya bu hastalık için kullandığınız diğer ilaçlara eklenerek, belirtilerin  kontrol altına alınmasına yardımcı olmak amacıyla uygulanır. İnsan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri bulunur. Dopamin insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını temin eder. Dopamin üreten beyin hücrelerinin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. Etken maddesi Kabergolin, vücuttaki kimyasal dopamine benzer etki gösterir, dopamin düzeyinin arttırır.  Parkinson hastalığının  tedavisinde uygulanır.

CABASER 1 mg Çentikli Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Parkinson hastalığının (yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır) diğer tedavilere cevap alınamayan vakıalarında veya bu hastalık için kullandığınız diğer ilaçlara eklenerek, belirtilerin  kontrol altına alınmasına yardımcı olmak amacıyla uygulanır.
 3. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırmaktadır.
 4. Şayet, akciğerlerinizi, kalbinizi veya karın boşluğunuzu etkileyen fibrotik etkiler (yara izi ve benzeri kusurlu doku) varsa veya geçmişte olduysa veya  kalp kapakçıklarınızı etkileyen bir probleminiz varsa veya hamile iseniz;   kullanmadan önce hekiminize sorun anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Şayet, kalp hastalığınız veya Raynaud sendromu hastalığınız varsa veya karaciğer yetmezliği, düşük tansiyon, ciddi psikotik bozukluk hikayesi, göğüs zarı iltihabı ve benzeri şiddetli göğüs problemleri, mide veya bağırsak kanaması veya  mide ülseriniz varsa; kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde  kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacı, ruhsal bozukluk ilaçları (örn. fenotiazinler, butirofenonlar, tiyoksantenler) ve mide bulantısını gideren ilaçlar (örn. metoklopramit) ile beraber almamalısınız. Bu ilaçlar  Kabergolin‘nin  etkisini azaltmaktadır.
 7. İlacın kullanımıyla özellikle tedaviye yeni başlandığında, kan basıncında düşüş olabileceğinden, tedavi sırasında hastanın kan basıncı izlenmelidir.
 8. 18 yaş altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Tedavi sürecinde  araç ve makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden uzak durunuz.
 10. Hamilelik ve emzirme döneminde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Hamilelerde doktorunuz ilacın yarar/zarar durumunu değerlendirip; kullanıp kullanmayacağınıza karar verecektir. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

CABASER 1 mg Çentikli Tablet’in  Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Mide tahrişini azaltmak için yemeklerden sonra almanız önerilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uyku hali, bitkinlik, mide bulantısı, mide ağrısı, mide duvarı iltihabı, hazımsızlık, kalp kapaklarında bozukluk ve  deride döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Kabergolin
Ticari-Jenerik ismi: CABASER 1 mg Çentikli Tablet

CABASER 1 mg Çentikli Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

CABASER 1 mg Çentikli Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.