Desyrel 100 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Trazodon hidroklorür olan Desyrel 100 mg Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı (anksiyete) ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen,  etkisinin kısa sürede başlamasıyla (yaklaşık bir hafta) ayırt edilen antidepresan bir preparattır. Anksiyetenin eşlik ettiği veya etmediği depresif bozuklukların tedavisinde uygulanır.

Desyrel 100 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Anksiyetenin eşlik ettiği veya etmediği depresif bozuklukların tedavisinde uygulanır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 25  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra 1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. 18 yaşın altındaki  çocuk ve gençlerde kullanılmamalıdır.
 5. Yemeklerden sonra alındığında  daha etkilidir.
 6. İlacı kullanırken ağrılı veya  4 saat veveyaha fazla süren penis ereksiyonu olursa, ilacın alımını durdurup derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkisi olduğundan, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 8. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınmalısınız. İlaç alkolün etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Laktoz içermektedirler. Şayet galaktoz intoleransınız, laktaz eksikliğiniz veya glukoz, galaktoz emilim bozukluğunuz varsa; doktor ile görüşünüz.
 10. Şayet karaciğer veya  böbrek hastalığınız varsa veya şeker hastalığı, yüksek tiroid, prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğu, göz tansiyonu, kalp ritim bozukluğu veya son zamanlarda geçirilen kalp krizi,  bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), hap bağımlılığı, şizofreni veya diğer zihinsel bozukluklar gibi rahatsızlıklarınız var ise;  kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Desyrel 100 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemek sırasında veya öğün aralarında alınabilir. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ağız kuruluğu, uykululuk hali, görmede bulanıklık, göz içi basıncı artması, kabızlık veya ishal, idrar yapmada zorluk, konuşma güçlüğü, deride kaşıntı veya döküntü seyrek görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Trazodon hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi: Desyrel 100 mg Tablet

Desyrel 100 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Desyrel-100-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.