TOFRANIL Draje

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi İmipramin hidroklorür olan TOFRANIL Draje, depresyon ve duygudurum bozukluklarının tedavisinde kullanılan antidepresan bir preparattır. Erişkinlerde  görülen depresyonların (endojen, organik, psikojenik, kişilik bozuklukları ve kronik alkolizme eşlik eden depresyon dahil) tedavisinde; panik ataklar; gece korkusu; kronik ağrılı vakıaların tedavisinde; 5 yaş  ve üzeri çocuklarda yatak ıslatma problemi (Enurezis nokturna) vakıalarında uygulanır.

TOFRANIL Draje Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Erişkinlerde  görülen depresyonların (endojen, organik, psikojenik, kişilik bozuklukları ve kronik alkolizme eşlik eden depresyon dahil) tedavisinde; panik ataklar; gece korkusu; kronik ağrılı vakıaların tedavisinde; 5 yaş  ve üzeri çocuklarda yatak ıslatma problemi (Enurezis nokturna) vakıalarında uygulanır.
 3. Bu ilacı MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile beraber kesinlikle kullanmamalısınız. Şayet MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları hekiminize söylemeniz tavsiye edilir.
 4. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde özellikle 24 yaşın altındaki hastalarda intihara yeltenme söz konusu olduğundan  bu ilacı kullanmaya başladıktan en az 1-2 hafta  gerek aileniz gerekse doktorunuz sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekebilir.
 5. Şayet, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya kan ile ilgili herhangi bir hastalığınız, kalp atışlarınızda düzensizlik, sara (epilepsi) nöbetleriniz, şizofreni hastalığınız, göz içi basıncının artma (glokom) durumu, idrara çıkma güçlüğü veya prostatınızda genişleme durumu veya tiroid bezinin normalden fazla çalışması durumu, sık sık kabızlık yaşıyorsanız veya  intahar düşüncesi varsa bu ilacı kullanmadan önce  mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için  durumunuza göre doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Reklam
 7. Bu ilacın kullanımı diş çürüğü riskini arttırabilen ağız kuruluğuna yol açabilir. Düzenli olarak dişlerinizi muayene ettiriniz.
 8. Şayet herhangi bir bir ameliyat olma sorun varsa veya diş iyileştirilmesi görmeniz gerekiyorsa, , bu ilacı kullandığınızı ameliyattan veya diş tedavisinden  belirli bir süre önce hekiminize veya diş hekimine   söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 9. Tedaviniz sürecinde doktorunuz ilacın yan etkilerini azaltmak amacıyla doz ayarlamaları yapabilir. Doktorunuzla randevularınızı düzenli olarak takip  ediniz.  Kalp fonksiyonlarınızın ve kan basıncınızın kontrolüne ve  kan testlerine gereksinim duyabilirsiniz.
 10.  Bu ilacın kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından, solaryumdan, güneş lambalarından uzak durunuz.
 11. Şayet yakın bir zamanda kalp krizi geçirdiyseniz veya ciddi bir kalp hastalığınız varsa. veya son 14 içinde .Monoamin oksidaz inhibitörü (MAO) olarak bilinen bir antidepresan türü kullandıysanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. Bu  vakıalardan herhangi biri varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 12. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ile beraber alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 13. Bu ilacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı azaltabilir. Şayet araç kullanacaksanız veya uyanık olmayı gerektiren bir aktivite  yapacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 14. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOFRANIL Draje’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Reklam
 3. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak, sarılık, deri reaksiyonları (kaşınma veya kızarma), sık sık ateş ve boğaz ağrısının görüldüğü enfeksiyonların gelişmesi, öksürük ve nefes alma güçlüğü ile beraber veya bunlar olmaksızın gözlenen alerjik reaksiyonlar, denge kaybı, kabızlık ile beraber şiddetli karın ağrısı, iştah kaybı, kaslarda ani kasılmalar, kas sertliği, kas spazmları, idrar yapmada zorluk, hızlı yada düzensiz kalp atışları, bilinç bulanıklığı veya bilinç kaybı, hayal görme (halüsinasyon) ve nöbet ve benzeri ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde, ilacın alımını durdurup, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: İmipramin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: TOFRANIL Draje

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Colastin-L Film Tablet
Colastin-L Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Atorvastatin kalsiyum olan Colastin-L Film Tablet, vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,  kolesterol düşürücü bir preparattır....

SULINEX XR 150 mg Tablet
SULINEX XR 150 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Etken maddesi Venlafaksin hidroklorür olan SULINEX XR 150 mg Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden...

Kapat