TİCLOCARD Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Tiklopidin Hidroklorür olan TİCLOCARD Film Tablet, kanın pıhtılaşmasını azaltmaya yararlı bir preparattır. Damar sertliği (ateroskleroz) olan hastalarda, kalp krizi (miyokard infarktüsü), felç ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinin önlenmesi ve azaltılması ile ilgilidir. Ek olarak, kalbi besleyen koroner damarların içine stent adı verilen protezin yerleştirilmesinden sonra, yeniden tıkanmanın  önlenmesinde aspirin ile beraber uygulanır.

TİCLOCARD Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kanın pıhtılaşmasını azaltmaya yararlı bir preparattır. Damar sertliği (ateroskleroz) olan hastalarda, kalp krizi (miyokard infarktüsü), felç ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskinin önlenmesi ve azaltılması ile ilgilidir. Ek olarak, kalbi besleyen koroner damarların içine stent adı verilen protezin yerleştirilmesinden sonra, yeniden tıkanmanın önlenmesinde aspirin ile beraber uygulanır.
 3. Şayet ciddi karaciğer yetmezliğiniz veya kanama zamanını uzatan bir kan hastalığınız varsa veya beyin damarları ile ilgili akut bir kanama durumunuz, kansızlık, ateş, cildinizde iğne başı şeklinde kırmızı morarma durumu veya mide ülseri hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Şayet herhangi bir ameliyat geçirme sorun var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı hekiminize söylemeniz gereklidir. Doktorunuz bir süreliğine ilacı kullanmanızı durdurabilir.
 5. Bu ilacın kullanımı kan hücrelerini ilgilendiren ve kanamayla ilgili ciddi etkilere neden olabilir ve
  bunlar bazen ölümle sonuçlanabilir.Tedaviniz sürecinde düzenli olarak kan sayımı ve  karaciğer fonksiyon testlerinizi yaptırmanız gereklidir.
 6. Tedaviniz sürecinde bu ilacın kullanımı şiddetli ishale neden olabilir. Bu durumda hekimi haberdar edip, ilacın kullanımı durdurulmalıdır.
 7. Karaciğerinizde bir bozukluk varsa veya yakın bir tarihte ameliyat olmayı planlıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacınızı  güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. İlacınızı hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanınız. Tedavinizi hekimin onayı olmadan bırakırsanız, tedavinizin yararlı etkileri  ortadan kalkabilir, damarlarınızda yeniden tıkanma oluşabilir.
 9. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın  kullanımı kullanımı  sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TİCLOCARD Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Şiddetli ishal, bulantı, kusma, ateş, deri döküntüsü, sarılık, boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük, burun içinde ve cinsel organ dokularında gri veya beyaz renkli yalancı zar, kılcal damarlarda kan toplanması ile deride aniden meydana gelen kızarıklıklar, dudaklar üzerinde kanamalı kabuklanma ve gözlerde yara  ve benzeri yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Tiklopidin Hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: TİCLOCARD Film Tablet

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.