Laroxyl 10 mg Draje

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Amitriptilin hidroklorür olan Laroxyl 10 mg Draje, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır. Depresyon tedavisinde, özellikle endojen depresyonun tedavisinde uygulanır.

Laroxyl 10 mg Draje Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır. Depresyon tedavisinde, özellikle endojen depresyonun tedavisinde uygulanır.
 3. Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Ciddi karaciğer hastalığınız varsa veya hamileyseniz veya  bebek emziriyorsanız veya mani dönemindeyseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 6. 18 yaşın altındaki  gençlerde ve çocuklarda doktor denetiminde kullanılmalıdır.
 7. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
 8. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınmalısınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 9. Bu ilacı bazı  ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile beraber kesinlikle kullanmamalısınız. Şayet MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra MAO inhibitörü kullanmaya başlamalısınız. MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmaya başlamanız için yine 2 hafta beklemek zorundasınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı  kullanmak ölmücül sonuçlar yaratabilir. Bu ilacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları hekiminize söylemeniz tavsiye edilir.
 10. Göz tansiyonu (glokom), kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi geçirmiş olmak, bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), intihar düşüncesi ve teşebbüsü öyküsü, şizofreni veya diğer ruhsal hastalıklar, aşırı aktif tiroid, şeker hastalığı, idrar tutukluluğu veya idrar problemi ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahip iseniz  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 11. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 12. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizin iyileşmeye başlaması 4 haftayı bulabilir. İyi sonuç almak için ilacı düzenli bir biçimde kullanınız.  Şayet tedaviye başladıktan 4 hafta sonrasında belirtilerinizde iyileşme görülmez ise hekiminize müracaat etmelisiniz.
 13. Tedavi sürecinde güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınmalısınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir. Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 14. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz. Şayet ilacın kullanımını aniden dudurursanız hoş olmayan yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.
 15. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 16. Herhangi bir  ameliyat  olmanız gerekiyorsa cerrahınıza bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak söylemelisiniz. İlacın kullanımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

Laroxyl 10 mg Draje’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yemek sırasında almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni meydana gelen veya kötüleşen  yan etkiler ile kalp atışlarında hızlılık, çarpıntı, mide bulantısı, terleme, nöbetler, cilt döküntüsü, isilik, güçsüzlük, halsizlik, sarılık, normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama ve benzeri yan etkilerde acil yardım için  hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Amitriptilin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:   Laroxyl 10 mg Draje

Laroxyl 10 mg Draje Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Laroxyl-10-mg-Draje-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.