RELPAX 40 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Eletriptan olan RELPAX 40 mg Film Tablet, beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışan güçlü bir migren baş ağrısı ilacı olup, Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır.  Aura (nöbet öncesi görülen genellikle birkaç saniye süren uyarılar; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme veya iç sıkıntısı veya tam tersi neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen seyirme veya kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir.)  ile beraber görülen veya aura olmadan görülen migren baş ağrılarının tedavisinde uygulanır. Sadece başlamış olan migren baş ağrılarında etkilidir. Normal baş ağrılarında veya her zamanki migren ağrılarından farklı olan baş ağrılarında kullanılmamalıdır. Yalnızca doktor tarafından tespit edilmiş, onaylanmış migren baş ağrılarında uygulanır.

RELPAX 40 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışan güçlü bir migren baş ağrısı ilacı olup, Baş ağrısı, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet ve diğer migren belirtilerini tetikleyen maddeleri azaltır.
 3. Sadece başlamış olan migren baş ağrılarında etkilidir. Baş ağrısını önlemez veya atak sayısını azaltmaz.
 4. Yalnızca doktor tarafından onaylanmış migren baş ağrılarında uygulanır. Normal baş ağrıları ve normal migren ağrılarından farklı türdeki baş ağrılarının tedavisinde kullanılmamalıdır.
 5. Migren baş ağrısı belirtilerinin başladığı anda veya migren atakları başlar başlamaz almanız gerekir.
 6. Şayet ciddi karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya yüksek tansiyon, kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları veya migren için başka bir ilaç kullanıyorsanız veya kalp krizi veya felç (inme), mini-felç (inme) geçmişiniz varsa veya migren ağrılarına benzemeyen baş ağrılarınız varsa; kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. Kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Kullanımı kalp krizi veya  felç de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler nadiren görülse de eğer kalp hastalığınız, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı bozukluğu probleminiz, iskemi ile ilgili kalp hastalığınız, ciddi karaciğer hastalığınız ve geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü veya  kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonunuz varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 8. Şayet yüksek tansiyonunuz; karaciğer hastalığınız; kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter hastalığına yönelik risk etmenlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. Laktoz içermektedir. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 10. 18 yaş altı çocuklarda ve 65 yaş üstü büyüklerde kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.
 11. Kullanımı, kendinizi uykulu hissetmenize ve sersemliğe neden olabilir. Bu nedenle migren atağı sırasında veya ilacı aldıktan sonra araç veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden kaçınmalısınız. 
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

RELPAX 40 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, sersemlik, uykulu hissetme, yorgunluk hissi, karıncalanma veya anormal his, kas sertliği veya güçsüzlüğü, baş dönmesi, boğaz ağrısı, burun akıntısı, göğüs ağrısı veya sıkışma, çarpıntı, hızlı kalp atımı, sıcaklık hissi, yüzde kızarma ve boğazda daralma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Eletriptan
Ticari-Jenerik ismi: RELPAX 40 mg Film Tablet

RELPAX 40 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

relpax-40-mg-film-tablet-kullanma-talimati

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.