ROMASULID Topikal jel

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Nimesulid olan ROMASULID Topikal jel,vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan biyolojik etmenleri azaltmaya yararlı bir preparattır. Kaza ve yaralanmalarda (Spor yaralanmaları gibi)  görülen ezilme, burkulma ve zorlanmalara bağlı iltihap, şişme ve ağrıların tedavisinde, ayrıca yumuşak doku iltihaplanmalarında ve bölgesel romatizma hastalıklarında görülen şişme, iltihap ve ağrıların tedavisi için uygulanır.

ROMASULID Topikal jel Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik faktörleri gideren, ağrı kesici ve iltihap vakıalarında etkili bir preparattır.
 3. İlacı enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı, kabartı ve isilik oluşmuş cilt bölgesi ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmak sakıncalıdır. Bu tür vakıaların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 4. Şayet  asetilsalisilik asit içeren ilaçlara alerji durumu varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. İlacı, geniş cilt yüzeylerine uygulamayınız.  Aksi takdirde, kalp ritm bozukluğu, nefes almada zorluk ve koma ve benzeri yaşamsal tehlikeler yaratabilir.
 6. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı ve benzeri yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği biçimde ve sürede kullanınız.
 7. İlacın ağzınıza ve gözünüze temasından kaçınmalısınız. Şayet ilaç ağzınıza ve gözünüze temas etmişse bol su le yıkayınız.
 8. İlacın kullanımına bağlı olarak uygulama bölgesinde tahriş, kızarıklık veya kaşıntı meydana gelirse ilacı kullanmayı durdurunuz ve hekiminize veya bir hastaneye müracaat etmelisiniz.
 9. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 10 dakika kuruması için bekleyiniz. Jel  kuruduktan sonra giyininiz.
 10. İlacınızı uyguladıktan  en az bir saat banyo veya duş yapmayınız.
 11. Tedavi edilen cilt bölgesini bandaj ile sarmayınız ve sıcak su torbası veya sıcak havlu ve benzeri  sıcağa maruz kalacak biçimde uygulamalar yapmayınız.
 12. Uygulama sırasında  teması halinde giyecekleri boyayabileceğinden, giyeceklere değmemesine dikkat ediniz. Oluşan lekeler giysilerin yıkanmasıyla ortadan kalkar.
 13. 12 yaşın altındaki küçüklerde  kullanılmamalıdır.
 14. Hamileliğinizin 3. dönemindeyseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.

ROMASULID Topikal jel’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı tedavi edilecek bölgeye yeterli miktarda sürünüz ve  hafif  hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Üzerini örtmeyiniz veya bandaj ile sarmayınız. Günde 4 veya 4 kez uygulanabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak uygulama bölgesinde tahriş, kızarıklık veya kaşıntı ve benzeri yan etkiler görüldüğünde, hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Nimesulid

Ticari-Jenerik ismi: ROMASULID Topikal jel

ROMASULID Topikal jel Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

ROMASULID-Topikal-jel-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.