Coversyl Plus Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Perindopril, İndapamid olan  Coversyl Plus Film Kaplı Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece  tansiyonu tansiyonu düşürür, kan akışını verimli hale getirir. Aynı zamanda vücutta sıvı tutulumuna sebep olan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon tedavisinde uygulanır.

Coversyl Plus Film Kaplı Tablet  Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece  tansiyonu tansiyonu düşürür, kan akışını verimli hale getirir. Aynı zamanda vücutta sıvı tutulumuna sebep olan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon tedavisinde uygulanır.
 3. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmak sakıncalıdır.
 4. İlacın kullanımı sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına neden olabilir. Şayet bu testi yaptırmak zorunda iseniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
 5. Tedavi süresi esnasında ishal, kusma ve egzersize bağlı aşırı terleme vakıalarından herhangi birinin meydana gelmesi vücutta su kaybına neden olacağından,  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 6. İlacın kullanımı sırasında kusma veya su kaybı meydana geldiyse hem kan tahlili  hemde  idrar tahlili yaptırmalısınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan bir süre sonra iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını  aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. Oturur veya yatar pozisyonda iken hızlı bir biçimde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız  veya kalkmalısınız.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol kullanımı, tansiyonunuzu daha da fazla düşürebilir ve ilacın yan etkilerini arttırabilir.
 10. Karaciğer ve böbrek yetmezliği , diyaliz iyileştirilmesi görüyor olmak,  tedavi ile kontrol altına alınamayan kalp yetmezliği,  kandaki potasyum düzeyinin düşük olması, herhangi bir nedene bağlı olarak geçmişte kendinizde  veya  ailenizde anjiyoödem görülmüş olması, hamilelik veya emzirme döneminde olmak ve benzeri vakıalardan herhangi birisi  var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 11. Kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, gut hastalığı,  paratiroid bezlerinin hızlı  çalışması, iltihaplı eklem romatizması ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize anlatınız. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 12. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkat etmelisiniz.
 13. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ek olarak böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 14. Şayet herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 15. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Coversyl Plus Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına veya yemek sırasında yutunuz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık, baygınlık, aşırı baş dönme hissi ve benzeri yan etkilerde acil yardım için hekiminize başvurmalısınız.

Etken Maddesi:  Perindopril, İndapamid

Ticari-Jenerik ismi: Coversyl Plus Film Kaplı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.