Dideral 40 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Propranolol hidroklorür olan Dideral 40 mg Tablet, vücutta doğal olarak bulunan, kalbi ve kan damarlarını etkileyen bazı kimyasal maddelerin (örneğin, adrenalin) etkilerini yavaşlatır ve durdurur.  Böylece kalp atım sayısı azalır, kan basıncı düşer ve kalbin  zorlanması azalır. Yüksek tansiyon;  genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörü, tiroid hormonunun aşırı derecede artması, anksiyeteye  (kaygıya) bağlı kalp ritm bozukluğu ve anksiyetenin kontrolü, güçlük ve sıkıntı durumunun da eşlik ettiği klinik durum, kalp krizi sonrasında koruyucu olarak, kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu meydana gelen ve  nöbetler şeklinde seyreden  göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile beraber nefes almada güçlük durumunda, vücudun çeşitli bölgelerinde görülen   titremelerde  ve  migrene karşı koruyucu olarak uygulanır.

Dideral 40 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta doğal olarak bulunan, kalbi ve kan damarlarını etkileyen bazı kimyasal maddelerin (örneğin, adrenalin) etkilerini yavaşlatır ve durdurur.
 3. Konjestif kalp yetmezliği, kalp yetmezliği,kalp hastalıkları, kalp hastalığına bağlı veya kalpten kaynaklanan şok durumu, kan dolaşımı problemleri, ellerin ve parmakların soğuğa bağlı olarak hissizleşmesi, genelde iyi huylu olan böbrek üstü tümörü, tiroid bozukluğu, düşük tansiyon, bronşit, amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), solunum bozuklukları, depresyon, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve şeker hastalığı vakıalarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Herhangi bir  ameliyat geçirme sorun var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı hekiminize bildiriniz. İlacın alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 5. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 6. İlacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 7. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Dideral 40 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve yavaşlama,  ellerde ve ayaklarda soğukluk ve karıncalaşma, halüsinasyonlar , yorgunluk ve uyuma güçlüğü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Propranolol hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:  Dideral 40 mg Tablet

Dideral 40 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Dideral-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.