Divina Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Medroksiprogesteron asetat, Östradiol valerat olan Divina Tablet, kadınlarda menapoz ile beraber  östrojen ve progesteron üretiminin azalmasına karşı bu hormonları  yerine koyar. Östrojen ve progesteron  eksikliğinin neden olduğu belirtileri giderir veya önler. Kadınlarda  adet düzensizliklerinde, menapoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, menapozdaki kadınlarda sıklıkla görülen sıcak basması, gece terlemesi, vajinada kuruluk gibi menapoz dönemine ait şikayetlerin tedavisi ve kadın cinsiyet hormonlarının dışarıdan verilmesi gereken vakıalarda kullanılan bir preparattır.

 

Divina Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kadınlarda menapoz ile beraber  östrojen ve progesteron üretiminin azalmasına karşı bu hormonları  yerine koyar. Östrojen ve progesteron  eksikliğinin neden olduğu belirtileri giderir veya önler.
 3. Doğum kontrol hapı değildir. Gebeliği önlemez.
 4. İlacın kullanımının ilk aylarında ara kanama veya nokta şeklinde kanama görülebilir, endişe etmeyiniz. Ancak tedavi bittikten sonra da bu kanamalar devam ederse acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. İlacın kullanımıyla kan pıhtılaşma riski 2 ila 3 kat artmaktadır.  Tedavi sırasında toplardamarlarda pıhtı oluşumu ve bu pıhtıdan kopan pıhtı parçası, akciğerlerle ilgili kan damarında tıkanıklığa sebep olur veya beyin damarları ile ilgili sorunlar oluşabilir. Özellikle ilacın kullanımının ilk yılında pıhtı oluşma riski en yüksek düzeydedir. Durumunuzu hekimin tavsiyesi ile yapılacak tahlillerle kontrol ettirmelisiniz.
 6. Kullanımı meme kanseri riskini arttırdığından, ilacın kullanımı sırasında düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalısınız ve memelerinizin görünüş  veya renginde bir değişiklik görürseniz hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Vajinada şiddetli kanama, geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer hastalığı, hormonlarla ilişkili tümör varlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, damarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık, porfiri, meme kanseri varlığı,  gebelik varlığı vakıalarından herhangi birisi veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 8. Şeker hastalığı,yakın akrabada meme kanseri ve damar pıhtı ve tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık varlığı, önceden geçirilmiş veya şu an var olan felç durumu, bir çok defa düşük yapma durumu, iyi huylu meme hastalığı, aşırı kilo,  safra taşı , safra kesesi hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, yüksek kan trigliserid seviyeleri,  yüksek tansiyon, migren, astım, epilepsi (sara), böbrek yetmezliği, kulaktaki kemikçiklerde kalınlaşmaya bağlı işitme kaybı, rahimde tümör bulunması, porfiri,  iltihabi bağ dokusu hastalığı vakıalarından herhangi birisi veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Doz ayarlamalarına ve testlere gereksinim duyulabilir.
 9. Hamilelerde ve emzirme döneminde kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

Divina Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak  dolusu su ile beraber almanız gerekir. Hergün aynı saatte almaya özen göstermelisiniz. Şayet adet görüyorsanız ilacın  kullanımına adetinizin 5. günü başlayınız.  Şayet adet görmüyorsanız veya kanamalarınız seyrekse –gebe olmadığınızdan emin olmak kaydıyla- ilacın kullanımına hemen başlayabilirsiniz. İlk 11 gün boyunca her gün 1 beyaz tablet, sonraki 10 gün boyunca ise her gün 1 mavi tablet alınır. Tabletlerin tamamı bittikten sonra 7 gün ara verilir. 7 günlük ara sonrasında yeni bir kutuya başlanır. Kanama sıklıkla 7 günlük tabletsiz dönem sırasında, son tablet alındıktan birkaç gün sonra başlar.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Memede ele gelen kitle, çarpıntı, kalp hastalığı, bacaklarda ve kollarda kan akışı ile ilgili sorunlara bağlı hissizlik veya ağrı oluşumu, rahim içinde anormal kitle,  şiddetli baş  ağrıları, anormal vajinal kanama  gibi yan etkilerden biri görüldüğünde derhal hekimi arayıp acil tıbbi yardım almak zorundasınız.

 

Etken Maddesi: Medroksiprogesteron asetat, Östradiol valerat

Ticari-Jenerik ismi: Divina Tablet

Divina Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Divina Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.