Dekort 0,75 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Deksametazon olan  Dekort 0,75 mg Tablet, vücutta iltihaba sebep olan maddelerin salınımını engelleyen bir preparattır. Kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması gibi.), aynı zamanda birden fazla sayıda istemli kasın iltihaplanması, deri hastalıkları, göz hastalıkları ( göz sinirlerinin iltihabi durumu), mide ve bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı), alerjik hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları (miyokard infarktüs sonrası sendromu), Besnier-Boeck-Schaumann hastalığı, Polyarteritis nodosa,  enfeksiyon hastalıkları (milliyer tüberküloz), kan ile ilgili bozukluklar (kan kanseri), solunum sistemi hastalıkları (bronşiyal astım, aspirasyon pnömonisi) ‘ nın tedavisinde uygulanır.

 Dekort 0,75 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaba sebep olan maddelerin salınımını engelleyen bir preparattır.
 3. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, gözünüzde uçuk yarası, kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz veya zona hastalığınız varsa  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. İlacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ek olarak son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu hekiminize bildirmeniz gereklidir.
 5. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Çünkü aşılar bu ilaçla beraber kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 6. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktor ile görüşmeniz gereklidir.
 7. Çocuklarda bu ilacın kullanımı gelişimi etkileyebilir. Çocuğunuz bu ilacı kullanırken normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu hekiminize bildirmelisiniz.
 8. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınmalısınız. Şayet bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Şayet osteoporoz,  mide ülseri, ülseratif kolit veya divertikülit, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte sıtma öyküsü, karaciğer hastalığı (siroz gibi), böbrek hastalığı, herhangi bir tiroid bozukluğu, göz tansiyonu (glokom) hastalığı veya katarakt, gözlerde uçuk enfeksiyonu, diyabet (şeker hastalığı), tüberküloz (verem),  depresyon veya ruhsal hastalık, yüksek tansiyon (hipertansiyon), herhangi bir kas bozukluğu ve benzeri hastalıklardan herhangi birine sahipseniz, ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve spesifik testlere  gereksinim duyabilirsiniz.  İlacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmeniz gereklidir.
 10. Hamilelik  döneminde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

 Dekort 0,75 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile beraber  almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, iştah artışı, kilo kaybı, ödem, kilo artışı, yüzde şişme, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrısı, göz tansiyonu, katarakt, göz enfeksiyonu, adet düzensizliği, çocuklarda büyüme yavaşlaması, kemiklerin zayıflaması, kas zayıflığı, kan pıhtılaşması, yüksek kan basıncı, kan şekerinin yükselmesi, pankreas iltihabı, sivilce oluşumu ve hıçkırık yan etki olarak görülebilir. Bu istenmeyen etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktor ile görüşünüz.

Etken Maddesi: Deksametazon

Ticari-Jenerik ismi: Dekort 0,75 mg Tablet

Dekort 0,75 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Dekort-075-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.