Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Noretindron asetat, Estradiol valerat  olan Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör, gebelik önleyici doğum kontrol ilacı olup, Bu ilaç, yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı) engeller. Aynı zamanda  rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine neden olur ve spermlerin rahime ulaşmasını önler. Doğum kontrol yöntemi olarak uygulanır.

Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gebelik önleyici doğum kontrol ilacı olup, Bu ilaç, yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı) engeller.
 3. Bu ilaç, tercihen adetin ilk 5 günü içinde İM olarak hazır enjektörü ile uygulanır. Takip eden tüm enjeksiyonlar ise, 30+- 3 gün aralıklarında yapılır. Kullanım kolaylığı açısından enjeksiyonlar her ayın aynı gününde uygulanabilir. Örneğin, 13 Mayıs-13 Haziran gibi. Adetin ilk günü uygulanırsa koruyuculuğu hemen başlarken, 2.-5. günlerde de uygulanabilir, bu durumda enjeksiyonu takiben ilk 7 gün içinde bir ek yönteme başvurulmalıdır.
 4. Şayet bu ilaç, doğum sonrası düzenli emzirme yapmayanlarda uygulanacaksa doğumdan 3-4 hafta sonra ilk doz uygulanmalıdır. Düzenli emzirenlerde ise 6 aydan sonra uygulanabilir.
 5. Düşük vakıalarında ise, düşükten 7 gün sonra ilk doz uygulanabilir.
 6. İlacın ilk uygulamasından 1 – 2 hafta sonra normal olarak bir vajinal kanama oluşur ve ilaç kullanımına düzenli devam edildiğinde bu kanamalar 30 günlük aralıklarla meydana gelir. Şayet kanama düzensizliği devam eder veya kanamalar düzenliyken ortaya çıkarsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Şayet karaciğer hastalığı veya karaciğer kanseri,  geçmişte felç veya kan pıhtılaşması, meme kanseri öyküsü veya şiddetli vajinal kanama hastalığı vakıalarından herhangi birisi varsa hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Bu ilacın kullanımı, kalp krizi , felç ve kan pıhtılaşması riskini artırabilir.
 9. Şayet  obezite, migren, kansızlık (anemi), kalp yetmezliği, toplar damarların iltihabi durumu, diyabet (şeker hastalığı), karaciğer hastalığı, safra kesesi hastalığı,  karaciğer kanseri, yüksek tansiyon,  yumurtalık kisti, rahim miyomu, memelerle ilgili bir rahatsızlık, varis, kan pıhtılaşma bozukluğu, kronik iltihabi bağırsak hastalığı ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. Bu ilacın kullanımı sırasında, gebelik veya gebelik şüphesi, ağır karaciğer hastalığı, karaciğer fonksiyon bozukluğu, progestajen ile ilişkili tümörler, pıhtı oluşumuyla beraber olan toplardamar iltihabı, bir damarda meydana gelen pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalık vakıalardan herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımına hemen son veriniz.
 11. Hamilelik veya  hamilelik şüphesi varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Bu ilacı uygulamadan önce hamile olup olmadığınızdan emin olmak için hamilelik testi yaptırmalısınız.
 12. Bu ilacın kullanımı cinsel yolla bulaşan HIV ve AIDS ve benzeri hastalıkların bulaşmasını engellemeyecektir. Bu hastalıkların bulaşmasını engellemenin tek yolu prezervatif kullanımıdır.
 13. Bebek emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanılmamalıdır.

Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör’ün  Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir.
 2. Bu ilaç  kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Migren oluşumu yada migren ataklarında artış, safra taşı oluşumu, kaşıntı, sarılık,  deri döküntüleri ve benzeri yan etkilerde acil sağlık yardımı için hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Noretindron asetat, Estradiol valerat

Ticari-Jenerik ismi: Mesigyna Kullanıma Hazır Enjektör

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.