Tarlusal 5 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Medroksiprogesteron asetat olan Tarlusal 5 mg Tablet, vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösterir. Adet düzensizliği, adet yokluğu veya adet dönemi dışında olan rahim kanamaları ve endometrioz  (rahmin iç çeperini örten zarın normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu) tedavisinde uygulanır.

Tarlusal 5 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Adet düzensizliği, adet yokluğu veya adet döneminin dışında olan rahim kanamaları ve endometrioz  (rahmin iç çeperini örten zarın normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu) tedavisinde uygulanır.
 3. Tarlusal ile tedavinin bir kürünü bitirdikten sonra, adet görmezseniz hamile olma ihtimalinize  karşı doktor ile görüşünüz.
 4. İlacın kullanımı sırasında, çift görme; kısmi veya tam görme kaybı; beyin damarları ile ilgili rahatsızlıklar; migren; damarlarda pıhtı oluşumuyla ilgili rahatsızlıklardan birini veya birkaçını kendinizde görürseniz  ilacın alımını durdurup derhal hekiminize başvurmalısınız.
 5. Tedaviniz sürecinde düzenli olarak meme kontrolü yaptırınız ve memelerinizin görünüş  veya renginde bir değişiklik görürseniz hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. İlacın kullanımı seyrek de olsa yumurtalık ve rahim kanseri riskini arttırabilir.
 7. Şayet aşırı kilonuz varsa veya sigara kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımının size özel risklerini ve faydalarını doktor ile görüşünüz.
 8. Sebebi saptanmamış vajinal kanama, geçmişinizde veya şu anda var olan karaciğer hastalığı, memelerde kötü huylu tümör varlığı; bir damarda meydana gelen pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar;  pıhtı oluşumuyla beraber olan toplardamar iltihabı; düşük yapma tehlikesi veya düşük varlığı,  gebelik varlığı vakıalarından herhangi birisi veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 9. Şeker hastalığı (Diyabet); önceden geçirilmiş veya şu an var olan felç durumu, yakın zamanda yaşanmış düşük veya kürtaj; kanda düşük kalsiyum seviyesi; önceden geçirilmiş depresyon öyküsü; kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği; yüksek kolesterol veya trigliserid seviyeleri,  yüksek tansiyon(hipertansiyon); lupus; migren baş ağrısı; astım; epilepsi (sara); böbrek yetmezliği, tiroid hastalığı; leğen kemiği bölgesinde şiddetli ağrı vakıalarından herhangi birisi veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 10. Hamilelerde ve emzirme döneminde kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

 

Tarlusal 5 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak  dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemeklerden önce veya sonra alınabilir.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşumu; pıhtı oluşumuyla beraber olan toplardamar iltihabı; yüksek ateş; rahim boynu aşınması ve salgılarda değişiklikler; depresyon; mide bulantısı, baş ağrısı, uyku hali veya uykusuzluk, sersemlik hali, ellerde ve bileklerde şişlik,  akne, vücutta tüylenme, saç dökülmesi, ciltte kaşıntı ve döküntü, memede ağrı hassasiyet, yorgunluk ve ateş seyrek görülen yan etkilerdir. Bu şikayetlerden herhangi biri veya bir kaçı görülürse, tıbbi yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Medroksiprogesteron asetat

Ticari-Jenerik ismi: Tarlusal 5 mg Tablet

Tarlusal 5 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Tarlusal 5 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.