ANDROCUR Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Siproteron asetat olan ANDROCUR Tablet, kadın vücudunda aşırı derecede erkeklik hormonu üretimi  veya bu hormonlara karşı aşırı duyarlılık nedeniyle meydana gelen hastalıkların (mesela : aşırı sivilce veya cilt yağlanması, yüzde ve vücutta aşırı kıllanma, erkeksi saç dökülmesi gibi) tedavisinde ve erkeklerde seksüel sapmalarda cinsel dürtüleri azaltmak amacıyla uygulanır.  Ek olarak ameliyat edilemeyen prostat kanserinde antiandrojen iyileştirilmesi olarak da uygulanır

ANDROCUR Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kadın vücudunda aşırı derecede erkeklik hormonu üretimi  veya bu hormonlara karşı aşırı duyarlılık nedeniyle meydana gelen hastalıkların (mesela : aşırı sivilce veya cilt yağlanması, yüzde ve vücutta aşırı kıllanma, erkeksi saç dökülmesi gibi) tedavisinde ve erkeklerde seksüel sapmalarda cinsel dürtüleri azaltmak amacıyla uygulanır.  Ek olarak ameliyat edilemeyen prostat kanserinde antiandrojen iyileştirilmesi olarak da uygulanır
 3. İlacın kullanımının ilk aylarında ara kanama veya nokta şeklinde kanama görülebilir, endişe etmeyiniz. Ancak tedavi bittikten sonra da bu kanamalar devam ederse acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı sırasında, yüksek tansiyon gelişmesi durumunda, hekiminize danışarak ilacın alımını durdurup hipertansiyon hastalığınızı tedavi ettirmelisiniz.
 5. İlacın kullanımı sırasında karaciğer fonksiyon bozukluğu ile karşılaşmanız durumunda hekiminize danışarak ilacın alımını durdurup karaciğer fonksiyon testlerinizin normale dönmesini beklemek zorundasınız.
 6. Gebelik, karaciğer fonksiyon bozukluğu, kalp hastalığı, migren, yüksek tansiyon, beyin damarları ile ilgili veya beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, pıhtı oluşumuyla beraber olan toplardamar iltihabı, bir damarda meydana gelen pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar, vajina ve idar yolu kanamaları,teşhis edilmemiş meme hastalığı ve benzeri vakıalardan herhangi birisi mevcut ise bu ilacı kullanmamalısınız.
 7. Hamilelik veya  hamilelik şüphesi varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Sigara kullanımı, loğusalık, şişmanlık, migren, hamileliğe bağlı yüzde sarı veya kahverengi lekelenmeler, planlanan ameliyatlar, uzun süre hareketsiz kalmak, dolaşım bozukluğu, ailede önceden geçirilmiş dolaşım bozukluğu öyküsü, sarılık veya safra yolu tıkanıklığına bağlı kaşıntı, safra taşı, kan yağlarında yükseklik, kalp kapak hastalığı, kalpte ritm bozukluğu, bir tür kansızlık olan orak hücreli anemi, böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyon bozuklukları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı vakıalarından biri veya bir kaçı varsa  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 9. Bebek emzirme dönemlerinde bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

ANDROCUR Tablet’nin  Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir.
 2. Daha önce gebelik önleyici ilaç kullanmadıysanız, ilacı normal adet kanamasının başladığı ilk gün almaya başlamalısınız. Etkisi yedi gün sürecektir. Adet kanamanız başlayalı 1 günden fazla olduysa , ilk tableti kanama devam etsin veya etmesin  adet gününüzün 5. günü almak zorundasınız. Ancak 7 gün ilave olarak  prezervatif kullanmanız gerekecektir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı, kiloda artış, duygu durum değişiklikleri, depresif duygu durumu,  memelerde ağrı, hassasiyet ve şişme ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Siproteron asetat

Ticari-Jenerik ismi: ANDROCUR Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.