Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Medroksiprogesteron asetat olan Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon, gebeliğin önlenmesi için kullanılan doğum kontrolü ilacı olup,

Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gebeliğin önlenmesi için kullanılan doğum kontrolü ilacı olup,
 3. Bu ilacın uygulamasına başlarken gebelik olmadığından kesin olarak emin olmak için, ilk enjeksiyon, normal bir adet döngüsü başlangıcındaki ilk 5 gün içerisinde veya doğum sonu altıncı haftadan önce yapılmalıdır. Bu tarihleri kaçırmamaya özen gösteriniz.
 4. Gebelik, karaciğer fonksiyon bozukluğu, beyin damarları ile ilgili veya beyin damarlarından kaynaklanan hastalıklar, pıhtı oluşumuyla beraber olan toplardamar iltihabı, bir damarda meydana gelen pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması ile ilgili hastalıklar,vajina ve idar yolu kanamaları,teşhis edilmemiş meme hastalığı ve benzeri vakıalardan hrhengi birisi mevcut ise bu ilacı kullanmamalısınız.
 5. Bu ilaç  gebelik sırasında kullanılmamalıdır.  Şayet  gebelik şüpheniz var ise bu ilacı kullanmamalısınız. Doktor ilacı reçete etmeden önce gebeliğiniz olup olmadığını anlamak için doğum kontrol testi yaptırmalısınız.
 6. Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, epilepsi (sara), geçmişte depresyon öyküsü, migren, görme bozukluğu, astım ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 7. Şayet bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; migren, görme problemleri,  öksürük ve nefes darlığı, bir bacak damarında ağrı ile beraber şişme ve kızarıklık ve benzeri rahatsızlıklardan birine maruz kalırsanız acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç üç ayda bir kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yüksek ateş, pıhtı oluşumuyla beraber olan toplardamar iltihabı, damarlarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması, rahim boynu aşınması veya salgılarda değişimler, depresyon belirtileri (uyku problemleri, ruh hali değişimleri) ve benzeri yan etkiler görülebilir.Tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi:   Medroksiprogesteron asetat

Ticari-Jenerik ismi: Depo- Provera Steril Aköz Süspansiyon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.