ELLA Tablet (ELLA Ertesi Gün Hapı)

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Ulipristal Asetat olan ELLA Tablet, döllenmeyi engelleyen, bir  acil doğum kontrol hapıdır. Halk arasında ertesi günü hapı terimiyle bilinir. Korumasız cinsel ilişkiden ( örneğin: doğum kontrol hapı almayı unutmak) sonra ve kullanılan koruyucu yöntemin başarısız olmasından (ilişki sırasında prezervatif’ yırtılması, kayması veya çıkması ) sonra hamileliği önlemek için uygulanır. Normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.  Bu ilaç, korumasız cinsel ilişkiden ve kullanılan koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonraki mümkün olan en kısa sürede ve 120 saati  (5.günü) geçmeden kullanılmalıdır. 18 yaş üzeri kadınlarda kullanılmaktadır.

ELLA Tablet (ELLA Ertesi Gün Hapı) Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Şayet şiddetli karaciğer hastalığınız veya şiddetli astım hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 3. İlacı 120 saat (5 gün) içerisinde almaya özen gösteriniz.
 4. İlacın, ay içinde bir kezden fazla kullanımı tavsiye edilmemektedir. Acil vakıalarda kullanmaya özen gösteriniz.
 5. İlacı aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, ikinci ilacı alıp almamanız  hususunu doktor ile görüşünüz.
 6. 18 yaş üzeri kadınlarda kullanılmaktadır.
 7. Bu ilaç, önceden meydana gelen gebelikleri ortadan kaldırmaz.
 8. İlacı, Levonorgestrel içeren acil doğum kontrol ilaçları (ertesi gün hapı) ile beraber kullanmak sakıncalıdır.
 9. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. İlaç alımından sonraki bir hafta içerisinde bebek emzirmeyiniz.

ELLA Tablet (ELLA Ertesi Gün Hapı) ‘in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, meme hassasiyeti, bitkinlik ve ağrılı adet kanaması ve benzeri yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Ulipristal Asetat

Ticari-Jenerik ismi: ELLA Tablet (ELLA Ertesi Gün Hapı)

Ella Tablet 30 Mg Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

ella-tablet-30-mg-prospektus

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.