Duphaston Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Didrogesteron olan Duphaston Film Tablet, vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösteren, progesteron eksikliğine bağlı olarak gelişen adet düzensizlikleri, düşük, kısırlık ve benzeri vakıaların tedavisine yardımcı olur. Progesteron eksikliğine bağlı düşük tehdidi veya tekrarlayan düşükler, menapoz belirtilerinin iyileştirilmesi (Hormon Replasman Tedavisi -HRT ); ağrılı ve zor geçen adet dönemleri, adet düzensizlikleri, adet öncesi sendromu ( doğurganlık çağındaki kadınlarda adet kanamasından birkaç gün önce  kendini gösteren sinirlilik, vücutta ödem, vücut ağırlığında artma, memelerde duyarlılık, depresyon ve baş ağrısı ve benzeri vakıalar), anormal rahim kanamaları, hormon yetersizliğinden kaynaklanan kısırlık vakıalarının iyileştirilmesi ile ilgili bir preparattır. Bu ilaç henüz menapoza girmemiş ancak vücuttaki progesteron eksikliğinden dolayı adet göremeyen kadınların adet durumunun gerçekleşmesi için de uygulanır. Ek olarak  menapoz sonrası östrojen yerine koyma iyileştirilmesi gören kadınlarda, östrojenin rahim üzerindeki istenmeyen etkilerini azaltıcı bir preparattır.

Duphaston Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1.  Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösteren , progesteron eksikliğine bağlı olarak gelişen adet düzensizlikleri, düşük, kısırlık ve benzeri vakıaların tedavisine yardımcı olur.
 3. Sebebi bilinmeyen vajinal kanamanız varsa, bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa veya depresyon iyileştirilmesi görüyorsanız veya porfiri hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız.
 5. Şayet  tedaviniz sırasında ara kanama olursa acil olarak hekiminize başvurmalısınız. Doktorunuz durumunuza göre doz ayarlaması yapacaktır.
 6. İlacı menapoz sonrası östrojen yerine koyma iyileştirilmesi için kullanıyorsanız, doktorunuz belirli aralıklarla mamografi çektirmenizi isteyebilir. Doktorunuzun talimatlarına uymalısınız.
 7. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Duphaston Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, migren, bulantı, meme hassasiyeti ve ağrısı, düzensiz ve ağrılı adet dönemleri yaygın görülen yan etkilerdendir.

Etken Maddesi:   Didrogesteron

Ticari-Jenerik ismi: Duphaston Film Tablet

Duphaston Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Duphaston-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

One thought on “Duphaston Film Tablet

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.