POFOL IV Ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi   Propofol olan POFOL IV Ampul, erişkinlere ve 3 yaş üzeri çocuk hastalara,  hastaneye yatırılarak veya yatırılmadan yapılan ameliyatlarda genel anestezinin başlatılması ve idamesi için  kullanılan anestezik bir preparattır. Aynı zamanda, suni solunum altındaki hastaların sedasyonu için de uygulanır.

POFOL IV Ampul Kullananlar için Uyarılar :

  1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. Bu ilaç, erişkinlerde ve 3 yaş üzeri çocuk hastalarda,  hastaneye yatırılarak veya yatırılmadan yapılan ameliyatlarda genel anestezinin başlatılması ve idamesi için  kullanılan anestezik bir preparattır. Aynı zamanda, suni solunum altındaki hastaların sedasyonu için de uygulanır.
  3. Epilepsi hastalarında; kalp, solunum, böbrek veya hepatik yetmezliği olan hastalarda; yağ metabolizması bozukluğu olan hastalarda ve lipid emülsiyonlarının dikkatli kullanılması gereken
    hastalarda; .hipovolemik hastalarda ve debil hastalarda dikkatli kullanılmalıdır
  4. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.

POFOL IV Ampul’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

  1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
  2. Bu ilaç, anestezi konusunda eğitilmiş kimseler tarafından verilmelidir ve solunum yolu açık tutulmalı, suni solunum idamesi sağlanmalı ve oksijen desteği yapılmalıdır. Klinik belirtiler anestezinin başladığını gösterene kadar İ.V infüzyon yapılır.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
  2. Hipotansiyon, bradikardi, hipertansiyon, taşikardi, konvülsiyon, baş ağrısı, baş dönmesi, seyirme, öksürük, apne, dispne, hiperventilasyon ve hipoksi ve benzeri yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi:  Propofol

Ticari-Jenerik ismi:POFOL IV Ampul

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.