Teokap SR Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Teofilin olan Teokap SR Kapsül, göğüsteki ve akciğerlerdeki kasları gevşeterek bronşları genişleten bir preparattır. Akciğerleri, bronşlarda spazmlarla kasılmaya neden olan anjenlere karşı  daha az duyarlı hale getirir. Bronşiyal astım, kronik bronşit ve amfizeme bağlı olarak meydana gelen spazm şeklinde kasılmaların önlenmesi ve tedavisi ile ilgilidir.

Teokap SR Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Göğüsteki ve akciğerlerdeki kasları gevşeterek bronşları genişleten bir preparattır. Akciğerleri, bronşlarda spazmlarla kasılmaya neden olan anjenlere karşı  daha az duyarsız hale getirir. Bronşiyal astım, kronik bronşit ve amfizeme bağlı olarak meydana gelen spazm şeklinde kasılmaların önlenmesi ve tedavisi ile ilgilidir.
 3. Kahve , çay, kola , çikolata ve benzeri kafein içeren yiyeceklerden uzak durunuz. Kafein ilacın olası yan etkilerini arttırmaktadır.
 4. Karaciğer hastalığınız varsa veya epilepsi (sara) hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet karaciğer hastalığı(siroz,hepatit), böbrek hastalığı, düşük troid, akciğerlerde sıvı toplanması, konjestif kalp yetmezliği, kalp ritm bozukluğu, yüksek ateş, epilepsi (sara) veya diğer hastalık nöbetleri, mide ülseri , onikiparmak bağırsağı ülseri ve sigara kullanımı ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Bu ilacı kullandığınız sürece hekiminize sormadan sigarayı bırakmamalısınız veya başlamamalısınız. Çünkü durumunuza göre doktorunuz doz ayarlaması yapacaktır.
 7. Yaşlı yetişkinlerin bu ilacın yan etkileri nedeniyle zarar görme riski daha fazladır.
 8. Bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz. Gerekli görüldüğünde 6 yaşın altındaki çocuklar düşük dozla tedavi edilmelidir.
 9. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Teokap SR Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ağır  ve uzun süren mide bulantısı, kusma, uykusuzluk, düzensiz ve hızlı  kalp atışları  ve benzeri yan etkiler görüldüğünde  ilacın kullanımını durdurup derhal doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Etken Maddesi:  Teofilin

Ticari-Jenerik ismi: Teokap SR Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.