FIXATOM 18 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Atomoksetin olan FIXATOM 18 mg Kapsül, beyinde ve sinirlerde bulunan hiperaktivite ve uyartı kontrolüne katkıda bulunan kimyasalları etkiler. Merkezi sinir sistemini (beyin-omurilik) uyaran bir preparattır. 6 yaş ve üzeri çocuklarda ve ergenlerde Hiperaktivite bozukluğudikkat eksikliği (aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve dürtüsellik-istekleri erteleyememe belirtilerinin görüldüğü bir sorundur ) hastalığının tedavisinde uygulanır.

FIXATOM 18 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Merkezi sinir sistemini (beyin-omurilik) uyaran bir preparattır. Hiperaktivite bozukluğu – dikkat eksikliği hastalığının tedavisinde uygulanır.
 3. 6 yaş ve üzeri çocuklarda ve ergenlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB),  aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve dürtüsellik (istekleri erteleyememe) belirtilerinin görüldüğü bir sorundur. Bir çocukta bu bozukluğun varlığının teyit edilebilmesi için belirtilerin yedi yaşından önce görülmeye başlamış olması gereklidir.
 4. Hiperaktivite bozukluğudikkat eksikliği (DEHB) olan çocuklar ve ergenlerde hareketsizce oturma güçlüğü ve dikkatini toplama güçlüğü görülür. Bunları başaramamaları, hastaların kendi hataları değildir. Çocuk ve ergenler bunları yapmak için çaba gösterir ancak, DEHB olduğunda, bunlar günlük yaşamda sorunlara neden olabilir. DEHB olan çocuklar ve ergenler, öğrenme ve ev ödevlerini yapmakta güçlük çekebilir.
  Evde, okulda veya başka yerlerde iyi davranmakta zorlanırlar. FIXATOM, çocuklarda ve ergenlerde bu   sorunların iyileştirilmesi için uygulanır.
 5. Hiperaktivite bozukluğudikkat eksikliği (DEHB), çocuklar veya ergenlerin zekasını etkilememektedir.
 6. FIXATOM, bir uyarıcı değildir ve bu nedenle bağımlılık yapmaz
 7. Kullanmaya başladıktan sonra belirtilerin tamamen düzelmesi birkaç haftayı alabilir.
 8. Şayet MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için;  MAO inhibitörü ilacını bıraktıktan sonra en az 14 gün beklemek zorundasınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemek zorundasınız.
 9. Dar açılı glokom (göz içi basıncının artması) varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 10. Geçmişte hap veya alkol bağımlılığı, doğuştan herhangi bir kalp hastalığı, kalp krizi öyküsü, kalp ritm bozukluğu, koroner atardamar hastalığı, yüksek veya düşük tansiyon, idrar yapma problemleri, kişisel veya aileden gelen  ruhsal  bir hastalık öyküsü, depresyon, intihara teşebbüs öyküsü, karaciğer hastalığı ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz; kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 11. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için düzenli bir biçimde kullanmalısınız. Tamamen bitmeden tekrar reçete ettiriniz.
 12. Doktor reçetesi ile kullanılmalı ve başka kişiler ile paylaşılmamalıdır.
 13. Uzun süreli tedavi gerektiren çocuk ve ergen hastalarda ilacın uzun süreli kullanımı gelişimi yavaşlatabilir. Şayet çocuğunuz kilo almıyorsa veya gelişiminde bir durgunluk varsa bu durumu doktor ile görüşünüz.
 14. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 15. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 16. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

FIXATOM 18 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, iştahta azalma, bulantı, kusma, karın ağrısı, uyuklama yaygın görülen yan etkilerdir. Bu etkiler bir süre sonra ortadan kalkar.

 

Etken Maddesi: Atomoksetin
Ticari-Jenerik ismi: FIXATOM 18 mg Kapsül

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.