Siprogut Steril Göz Damlası

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Siprofloksasin hidroklorür olan Siprogut Steril Göz Damlası, gözlerdeki kornea ( gözün en ön kısmı) ve konjunktiva (göz kapaklarının içi kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar)  gibi göz dışı dokularda ve göz çevresi enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.

Siprogut Steril Göz Damlası Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gözlerdeki kornea ( gözün en ön kısmı) ve konjunktiva (göz kapaklarının içi kısmını ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar)  gibi göz dışı dokularda ve göz çevresi enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.
 3. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının iyileştirilmesi için kullanmak sakıncalıdır.
 4. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Şayet damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara neden olabilir.
 5. İlacın kullanımı sürecinde kontakt lens kullanmak sakıncalıdır. Şayet kontakt lens kullanıyorsanız, tedaviniz sürecinde bunları kullanıp kullanmamanız  gerektiğini doktor ile görüşünüz.
 6. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 7. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

 Siprogut Steril Göz Damlası’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemek zorundasınız. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Gözde geçici yanma hissi yaygın görülen yan etkidir.

 

Etken Maddesi:   Siprofloksasin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: Siprogut Steril Göz Damlası

Siprogut Steril Göz Damlası Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Siprogut Steril Göz Damlası Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.