PEREKS Öksürük Şurubu

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Difenhidramin hidroklorür, Efedrin hidroklorür, Guaifenesin olan PEREKS Öksürük Şurubu, bronş kaslarını gevşeterek bronşları genişletir, burun içindeki damarları sıkar ve şişmeyi önler. Solunum yolundaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürük oluşturur. Böylece  balgamın kolay bir biçimde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır. Sigara içenlerde görülen öksürük  ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, nezle, farenjit, boğaz iltihabı, boğmaca, kızamık ve alerjik nedenlere bağlı öksürük tedavisinde  uygulanır.

PEREKS Öksürük Şurubu Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Sigara içenlerde görülen öksürük  ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı,  soğuk algınlığı, nezle, farenjit, boğaz iltihabı, boğmaca ve kızamığa bağlı öksürük tedavisinde  uygulanır.
 3. Şayet astım veya amfizem hastalığı ile beraber görülen kronik öksürük ve kalp ritm bozukluğunuz durumu varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildiriniz.
 4. Bu ilacı kullanmadan önce son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan başka bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta yaşamsal tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları hekiminize söylemeniz gereklidir.
 5. Yüksek tansiyon ve hızlı kalp atışları ve ciddi bir kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, geçmişte veya halen var olan böbrek üstü bezi probleminiz (tümör gibi),  kalp hastalığı, felç (inme),  yüksek tiroid, şeker hastalığı, prostat büyümesi, yüksek tansiyon, göz tansiyonu, ani hastalık nöbetleri ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacın kullanımından 7 gün sonra durumunuzda bir iyileşme görülmezse hatta durmunuz daha da kötüleşirse  doktor ile görüşünüz.
 8. Şayet ani bir ameliyat geçirecekseniz, cerrahınıza son günlerde ne kadar süreyle  soğuk algınlığı ilacı kullandığınızı ameliyattan belli bir süre önce  söylemelisiniz.
 9. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 10. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

PEREKS Öksürük Şurubu’nun Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi doz şırıngası ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Hızlı veya düzensiz kalp atışları, ani hastalık nöbetleri, titreme ve idrar yapma zorluğu ve benzeri yan etkilerden herhangi birine sahipseniz , tıbbi yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Difenhidramin hidroklorür, Efedrin hidroklorür, Guaifenesin

Ticari-Jenerik ismi: PEREKS Öksürük Şurubu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.