ALBITROL 500 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Ornidazol olan ALBITROL 500 mg Film Tablet, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle mücadele ederek , bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. ALBITROL, üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarında (kadınlarda vajinada yanma, kaşıntı ve kirli akıntı ile belirgin enfeksiyon ve erkeklerde ise idrar kanalı iltihabı, prostat iltihabı gibi); karın içinde meydana gelen enfeksiyonlarda (karın zarı iltihaplanması);  karaciğer, akciğer,  böbrek ve dalak ve benzeri birtakım iç organlarda görülen enfeksiyonlarda ve karın bölgesinde kramplar, karında şişlik, mide bulantısı ve sulu ishal ataklarıyla belirgin bağırsak enfeksiyonu ( Giardia enfeksiyonu) tedavisinde kullanılmakla beraber cerrahi müdahaleler sonrasında oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi için de  kullanılmaktadır.

ALBITROL 500 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. ALBITROL,  bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir.
 3. ALBITROL kullanırken iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 4. Tedavi sürecinde alkol almaktan kaçınmalısınız. Tedavi bitiminde ilaç alımını bıraktıktan sonra da en az 3 gün süreyle alkol almamalısınız. Aksi takdirde mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları ve benzeri vakıalara maruz kalabilirsiniz.
 5. Karaciğer hastalığınız ya veya epilepsi, MS ve benzeri merkezi sinir sistemi ile ilgili bir hastalığınız varsa ALBITROL‘u kullanmadan önce hekiminize, sorun hakkında bilgi veriniz.
 6. ALBITROL soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 7. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır.

ALBITROL 500 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yemeklerden sonra tok karnına almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2.  Mide bulantısı, kusma, tat alma bozukluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu, titreme, nöbet, geçici bilinç azalması, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallik ve deri döküntüsü  seyrek görülen yan etkilerdir. Bu vakıalardan  herhangi biri görüldüğünde hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Ornidazol
Ticari-Jenerik ismi: ALBITROL 500 mg Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.