Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Metronidazol benzoat olan Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle mücadele ederek, bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Ağır solunum yolu enfeksiyonları (zatürre gibi), karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar (karın zarı iltihaplanması), ağır deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (Bacak yaraları ve basınca bağlı gelişen vücut yaraları),  septisemi, diş eti ülserleri ve diğer diş enfeksiyonları,  ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi, kemik ve eklem enfeksiyonları, menenjit, beyin absesi, üreme ve boşaltım sistemi enfeksiyonlarının (kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyon ve prostat iltihabı gibi) tedavisinde uygulanır.

 

Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakteriler ve parazitlerle mücadele ederek, bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. İlacın kullanımı ishale neden olabilir. İlacı kullanırken aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa bu yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. İshali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır, derhal hekiminize başvurup, acil yardım isteyiniz.
 4. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 5. İlacın kullanımının vücudunuza zararlı etkilerinin olup olmadığını anlamak için düzenli aralıklarda kan tahlilleri yaptırınız. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da test ettiriniz.
 6. Herhangi bir ilaca karşı alerji durumu varsa veya karaciğer hastalığı; mide ve bağırsak hastalığı; kramp şeklindeki karın ağrıları; anemi veya  lökopeni  gibi kan hücresi bozukluğu; epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri bozuklukları; sinirlerde herhangi bir bozukluk durumu  var ise durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile hekimin verdiği kullanma süresini dikkate almak zorundasınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi için ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. İlacın kullanımı durduktan sonra da en az 3 gün alkol almamalısınız. Şayet alkol kullanırsanız mide bulantısı, kusma, ciltte kızarıklıklar, hızlı kalp atışları ve benzeri vakıalara maruz kalırsınız.
 9. İlacın kullanımı idrarı kahverengi veya kırmızı renge boyayabilir. Böyle bir durumda endişelenmeyiniz.
 10. Hamilelik şüphesi veya hamilelik döneminin ilk üç ayında iseniz veya bebek emziriyorsanız  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Doğmamış bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ölçüm kabı ile almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Sarılık (cilt ve gözlerde sararma), ağız içi ve kenarlarında beyaz renkli lekeler veya yaralar, diş eti kanaması, yorgunluk ve sırta vuran şiddetli karın ağrısı seyrek görülen yan etkilerdir. Bu vakıalardan herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Metronidazol benzoat

Ticari-Jenerik ismi:  Nidazol Oral Süspansiyon 200 mg / 5 ml

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.