PANREF 20 mg Enterik Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Pantoprazol olan PANREF 20 mg Enterik Kaplı Tablet, midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. 5 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde: Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( asit ve mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) eşliğinde gelişen eroziv özofajitin (mide asidi ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasından dolayı yemek borusu yüzeyinde zamanla doku hasarı oluşması) kısa süreli tedavisinde (en fazla 8 hafta)  ve hastalık belirtilerinin tedavisinde; Reflü özofajitin (mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçmasından dolayı meydana gelen yemek borusu iltihaplanması) uzun süreli tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde uygulanır. Yetişkinlerde: hafif  derecede reflü hastalığı (mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçması) tedavisinde ve belirtilerinin tedavisinde; mide ve onikparmak bağırsağı ülseri (endoskopik olarak ispatlanmış) olan hastalarda hastalık belirtilerinin tedavisinde ve sürekli steroid olmayan yangı giderici (aspirin, ketoprofen, ibuprofen, piroksikam gibi)  ilaçlar ile tedavi gören hastalarda bu ilaçların neden olduğu ülserlerin önlenmesinde ve tedavisinde uygulanır.

PANREF 20 mg Enterik Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır.
 3. Şayet, ciddi karaciğer bozukluğunuz varsa veya veya karaciğer ile ilgili herhangi bir problem yaşadıysanız veya kemik erimesi hastalığınız varsa; kullanmadan önce, hekiminize durumunuzu anlatınız.
 4. Uzun süreli kullanımı sırasında, karaciğer enzimlerinizi düzenli olarak kontrol ettiriniz. Karaciğer enzimlerinin yükselmesi durumunda, ilacın alımı durdurulmalıdır.
 5. AIDS hastalığı tedavisinde kullanılan Atazanavir  ile beraber kullanmak sakıncalıdır.
 6. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacınızı hekimin tavsiye ettiği sürece kullanınız. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 7. Uzun süre kullanımı vücudunuz  tarafından B-12 vitamininin emilimini zorlaştırabilir ve bu durum  B-12 eksikliğine neden olur. Tedavi süresi esnasında B-12 eksikliğinden şüphe duyuyorsanız; doktor ile görüşünüz.
 8. 5 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

PANREF 20 mg Enterik Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yemekten 1 saat önce almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi:   Pantoprazol
Ticari-Jenerik ismi: PANREF 20 mg Enterik Kaplı Tablet

PANREF 20 mg Enterik Kaplı Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

panref-20-mg-enterik-kapli-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.