Nortan Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Atenolol olan Nortan Film Tablet, kalbi ve dolaşımı etkileyerek çalışır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) iyileştirilmesi;  kalp krizi iyileştirilmesi ve engellenmesi;  anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde uygulanır.

Nortan Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç, kalbi ve dolaşımı etkileyerek çalışır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) iyileştirilmesi;  kalp krizi iyileştirilmesi ve engellenmesi;  anjina (göğüs ağrısı) tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet, bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez, dolayısıyla tansiyonunuz yükseldiğinde farkedemiyebilirsiniz. Hayatınızın geri kalan kısmında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
 4. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 5. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 6. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 8. Şayet herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 9. Şayet  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği ve benzeri kalp problemleri, tansiyonun çok düşük olması durumu, astım, bronşit, amfizem, depresyon, feokromasitoma (böbrek üstü besinin medulla tabakasındaki tümör), dolaşım problemleri,  tiroid düzensizliği, çizgili kas zayıflığı gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. Şayet yavaş kalp atışları ve benzeri kalp sorunlarınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 11. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir.Uyuklama, baş dönmesi ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 12. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Şayet araç veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerde bulunacaksanız , dikkatli olmanız gereklidir.
 13. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. İlacın hamileyken kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Nortan Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber  almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve yavaşlama, kalp yetmezliği, nefes darlığı, depresyon, ellerde ve ayaklarda soğukluk hissi, ayak bilekleri ve ayaklarda şişlik, mide bulantısı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi, bayılma ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz tıbbi yardım için  acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Atenolol

Ticari-Jenerik ismi:  Nortan Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.