Invega Uzatılmış Salımlı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Paliperidon olan Invega Uzatılmış Salımlı Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma,zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali)  tedavisinde uygulanır.

 

Invega Uzatılmış Salımlı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Şizofreni tedavisinde uygulanır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında aşırı su kaybına uğrama ve hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir. Çok sıcak ve çok soğuk ve benzeri aşırı ısı değişimlerine  karsı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı sıcaktan ve su kaybına uğramaktan kaçınmalısınız.İlaç kullanımı sırasında aşırı sıcaktan kaçınmalısınız ve  bol bol sıvı tüketiniz.
 4. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla beraber kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 5. Bu ilaç sodyum içermektedir. Şayet sodyum diyetindeyseniz bu durumu göz önünde bulundurmanız gereklidir.
 6. Bu ilaç laktoz (süt şekeri) içerdiğinden bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz doktorunuz tarafından söylenmişse, hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacınız düzenli bir biçimde kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden tekrar reçete ettiriniz.
 8. Bu ilaç 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
 9. Yaşlı yetişkinlerin bu ilacın olası yan etkileri nedeniyle zarar görmeları daha yüksektir.
 10. Yüksek tansiyon; kalp ritm bozukluğu; geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü;  parkinson hastalığı, düşük tansiyon, şiddetli ishal;  herhangi bir mide veya bağırsak bozukluğu; aile geçmişinde veya kişisel uzamış QT sendromu geçmişi; şeker hastalığı (diyabet); yutma ve yutkunma bozukluğu, nöbetler ve epilepsi; karaciğer hastalığı  ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, zinde ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkat etmelisiniz.
 12. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 13. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 14. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Invega Uzatılmış Salımlı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Reklam
 3. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Bazen dışkınızda tablet kabuğuna rastlayabilirsiniz. Bu normal bir durumdur, endişelenmeyiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kaslarda aşırı gerginlik veya serbestlik; kaslarda kasılmalar; kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık; yüksek ateş; gözlerde, dilde, çene ve boyunda istemsiz kas hareketleri; nöbet  gibi yan etkilerden biri veya bir kaçı görüldüğünde  tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi: Paliperidon

Ticari-Jenerik ismi: Invega Uzatılmış Salımlı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Bactrim İ.V. Ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Etken maddesi  Sülfametoksazol, Trimetoprim olan Bactrim İ.V. Ampul , vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonları  tedavi edici bir...

GASTREN DUO Süspansiyon
GASTREN DUO Süspansiyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Kalsiyum karbonat, Magnezyum karbonat, Sodyum aljinat olan GASTREN DUO Süspansiyon, asit giderici (antiasit) bir ilaç olup, reflüye karşı mekanik bir engel...

Kapat