METFULL 1000 mg Efervesan Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Metformin hidroklorür olan METFULL 1000 mg Efervesan Tablet, tek başına diyet ve egzersizin kan şekeri düzeyini normal seviyede tutmada yetersiz kaldığı özellikle fazla kilolu  tip 2 diyabet hastalarını (insüline bağımlı olmayan) tedavi etmek için uygulanır.  10 yaş ve üzeri çocuklarda ve ergenlerde tek başına veya insülin ile beraber uygulanabilir. Yetişkinlerde ise tek başına veya diğer ağızdan alınan antidiyabetik ilaçlarla veya insülin ile beraber uygulanabilir.

METFULL 1000 mg Efervesan Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacı olup,
 3. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 4. İlacın, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 5. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 6. Karaciğer hastalığınız veya kalp hastalığı, kalp krizi veya felç geçmişiniz var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildiriniz.
 7. Böbrek hastalığınız varsa veya diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. İlacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma ve benzeri rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acil olarak hekimi arayınız veya bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 9. Şayet damardan enjeksiyon ile renkli tomografi veya herhangi bir x-ray taramasından geçecekseniz ilacın  kullanımını bir süreliğine durdurmanız gereklidir. Hekiminize bu ilacı kullandığınızı bildiriniz ve hekimin bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı bildiğinden emin olunuz.
 10. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gereklidir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. Emzirme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

METFULL 1000 mg Efervesan Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak suda eritip, bekletmeden içiniz. Yan etkilerine maruz kalmamak için yemek sırasında veya yemekten sonra almanız önerilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, hasta hissetme, bulantı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, tat almada bozukluk ve benzeri yan etkiler tedavinin başlangıcında görülebilir. Daha sonra bu şikayetler azalır.

Etken Maddesi: Metformin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: METFULL 1000 mg Efervesan Tablet

METFULL 1000 mg Efervesan Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

METFULL-1000-mg-Efervesan-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.