Zeffix Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Lamivudin olan Zeffix Film Tablet, Hepatit B  virüsü hücrelerinin üremesini önleyici/baskılayıcı  etkisi (antiviral) yüksek olan bir preparattır.  Kronik hepatit B’li  ve hepatit B  virüsü  (HBV) taşıyan 2 yaş ve üzeri hastaların iyileştirilmesi için uygulanır.

Zeffix Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kronik hepatit B’li  ve hepatit B  virüsü  (HBV) taşıyan 2 yaş ve üzeri hastaların iyileştirilmesi için uygulanır.
 3. Tedaviniz bittikten sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  doktor ile iletişime geçip kontrol ettiriniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerinizde semptomlar gelişebilir.
 4. İlacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla Hepatit B virüsünü başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında Hepatit B virüsünü bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, tıraş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 5. İlacın kullanımı vücudunuzda  enfeksiyonlarla  mücadele eden kan hücrelerini azaltabilir. Bu  durum bir yaralanma sırasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırınız.
 6. İlacın kullanımının, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 7. Şayet ciddi karaciğer hastalığınız varsa veya karaciğer nakli olmuşsanız veya böbrek yetmezliğiniz  varsa veya kanser kemoterapisi ve benzeri bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanıyorsanız, hamile iseniz veya emziriyorsanız;   hekimi bilgilendirmeden kullanmak sakıncalıdır.
 8. Tedaviniz sürecinde alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı pankreas ve karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Zeffix Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Aç veya tok karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Karaciğer enzimlerinde (ALT) artış, deride döküntü ve kaşıntı, kramplar, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma,   halsizlik, yorgunluk yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Lamivudin

Ticari-Jenerik ismi: Zeffix Film Tablet

Zeffix Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

zeffix-film-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.