Maxidex Steril Oftalmik Pomad

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Deksametazon olan Maxidex Steril Oftalmik Pomad, vücutta iltihaplanma vakıalarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen  bir preparattır. Gözü koruyan zarın gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabi ve alerjik rahatsızlıkların ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisinde, dış faktörlerin neden olduğu gözü koruyan zarın yanması veya  yaralanması  ve göz ameliyatından sonra gözde görülen iltihabi vakıaların tedavisinde uygulanır.

Maxidex Steril Oftalmik Pomad Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gözü koruyan zarın gözün kornea tabakasının ve gözün ön bölümünün enfeksiyon kökenli olmayan iltihabi ve alerjik rahatsızlıkların ( kızarıklık, şişme ve ağrı) tedavisinde ve göz ameliyatından sonra gözde görülen iltihabi vakıaların tedavisinde uygulanır.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak meydana gelen iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa veya gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 5. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının iyileştirilmesi için kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Şayet gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs veya mantar enfeksiyonu varsa bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 8. Tedavisi sürecinde  kontakt lens kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemek zorundasınız. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. İlacı uyguladığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra, araç veya makine kullanmak ve benzeri  dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 10. Çocuklarda kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Maxidex Steril Oftalmik Pomad’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kafanızı hafif bir biçimde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin, ileri ve uzağa doğru bakın, pomadı, alt göz kapağınızın içine ince bir tabaka halinde sürünüz. Gözünüzü kapatıp, birkaç dakika gözünüzü tüm yönlere çevirerek ilacın dağılmasını sağlayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma veya batma ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi: Deksametazon

Ticari-Jenerik ismi: Maxidex Steril Oftalmik Pomad

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.