Dialic Efervesan Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Pioglitazon hidroklorür olan Dialic Efervesan Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) durumunda diyet ve egzersiz ile beraber uygulanır. Diyet ve egzersiz ile yeterli kan şekeri kontrolü sağlanamayan ve metformin etkin maddeli bir ilacın kullanımının uygun olmadığı hastalarda uygulanır. Doktorunuz uygun gördüğünde diğer diyabet ilaçları ile beraber de uygulanabilir.

Dialic Efervesan Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur.
 3. Şayet diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gereklidir.
 5. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma vakıaları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı kalp sorunları  riskini arttırmaktadır. Buna karşın şeker hastalığınızı tedavi ettirmemek kalbinize ve diğer organlarınıza zarar vereceğinden ilacın kullanımının fayda ve zararlarını doktor ile mutlaka görüşünüz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 8. ilacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Karaciğer hastalığınız, konjestif kalp yetmezliğiniz veya kalp hastalığınız, kalp krizi geçmişiniz veya  felç geçmişiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bilgi veriniz.
 10. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Dialic Efervesan Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her bir tabletini  bir bardak suda eritip, eridikten sonra bekletmeden içiniz.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Görme bozukluğu , vücutta şişme ve ani kilo alma vakıalarından herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Pioglitazon hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: Dialic Efervesan Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.