MINAMOL PLUS Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Parasetamol, Propifenazon, Kafein olan MINAMOL PLUS Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş ve ağrılar, vücut kırıklığı, ateşli hastalıklar, ameliyat sonrası görülen ağrılar, adet dönemi ağrıları, diş ağrısı, diş operasyonu sonrası görülen ağrılar, eklem ağrıları, kas ağrıları, romatizmal ağrılar, kireçlenmeye bağlı ağrılar, baş ağrısı, migren, sinüzit ağrısı, kulak ağrısı, zona ve sinir ağrıları ve ağrıların eşlik ettiği yüksek ateşin tedavisinde uygulanır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

MINAMOL PLUS Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır.
 3. Şayet alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  veya günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa veya  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, şiddetli karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), kansızlığınız varsa  veya alkol kullanıyorsanız  bu ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına gereksinim duyulabilir.
 5. İlacı kullanmanıza rağmen 3-5 gün içinde ağrı ve ateşin azalmaması veya ağrının devam etmesi durumunda hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 dereceden yüksek ateş tedavisinde doktora sormadan kullanılmamalıdır.
 7. İlacı hekimin size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmak sakıncalıdır. Karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. Bağımlılık yapıcı özelliğinden dolayı uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı karaciğer hasarına neden olabilir.
 10. Kullanımı seyrek de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa neden olabilir. Bu sebeple araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 11. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

MINAMOL PLUS Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya yemeklerden ayrı olarak alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma veya yanma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Parasetamol, Propifenazon, Kafein

Ticari-Jenerik ismi: MINAMOL PLUS Tablet

MINAMOL PLUS Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

MINAMOL PLUS Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.