TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Deksametazon, Tobramisin olan TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon, vücutta iltihaplanma vakıalarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller. Gözün enfeksiyon kapmasına neden olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etki eder. Gözün ön bölümünün enfeksiyon ve şişlik, kızarıklık, ağrı, sıcaklık ve benzeri belirtilerle kendini gösteren iltihap tedavisinde etkili bir preparattır. Yüzeysel bakteri enfeksiyonu olan veya bakteri enfeksiyonu riski bulunan göz hastalıklarında (örneğin gözde görülen iltihabi vakıalar, gözün ön bölümünün uzun süreli iltihabı ve kimyasal, ışın veya ısıya bağlı yanmalardan kaynaklanan göz yaraları veya yabancı cisim bulunması vakıalarında) ve katarakt ameliyatı sonrasında, enfeksiyonu önlemek için de uygulanır.

TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaplanma vakıalarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engeller. Gözün enfeksiyon kapmasına neden olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı aktif rol oynar.
 3. Gözünüzün ön bölümünde virüse bağlı olarak meydana gelen iltihaplanma, çiçek, suçiçeği ve diğer virüse bağlı göz hastalıklarınız varsa veya gözünüzde mantara bağlı hastalıklar varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Yan etkilerini engellemek için yavaş yavaş dozu azaltarak bırakınız.
 5. Teşhisi konmamış göz rahatsızlıklarının iyileştirilmesi için kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Şayet gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış iltihaplı  enfeksiyon durumu varsa bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 8. Göz enfeksiyonu iyileştirilmesi sürecinde  kontakt lens kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir. Lens kullanıyorsanız, ilacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemek zorundasınız. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 9. Şayet Glokom (göz içi basıncında artış) hastalığınız varsa hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 10. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Şayet damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara neden olabilir.
 11. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı olacağından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren aktiviteler yapabilirsiniz.
 12. Doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 13. Hamilelerde bu ilaç kullanmamalıdır. Emzirme döneminde de bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kafanızı hafif bir biçimde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın. Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Gözlerde kızarıklık, yanma veya batma ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Deksametazon, Tobramisin

Ticari-Jenerik ismi: TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon

TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TOBRADEX-Steril-Oftalmik-Süspansiyon-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.