Dilopin 10 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Amlodipin besilat olan Dilopin 10 mg Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon) ilacı olup, Hipertansiyon (yüksek tansiyon) tedavisinde ve anjina pektoris (göğüs ağrısı)  ataklarının önlenmesinde ve tedavisinde uygulanır. Kardiyojenik şok ve kalıcı olmayan anjina vakıalarında kullanılmamalıdır.

Dilopin 10 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hipertansiyon (yüksek tansiyon) tedavisinde ve anjina pektoris (göğüs ağrısı)  ataklarının önlenmesinde ve tedavisinde uygulanır.
 3. İlacı kullanmaya başlamadan önce hekiminize, kullandığınız diğer kalp ve tansiyon ilaçlarınızı bildirmelisiniz.
 4. Şayet karaciğer hastalığınız ve konjestif kalp yetmezliği ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.  İlacı  güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. Şayet, bu ilacı yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Hayatınızın geri kalan kısmında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
 6. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 7. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. İlacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol  tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 9. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 10. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Dilopin 10 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Genellikle günde bir defa alınır. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yavaş, hızlı veya çarpıntılı kalp atışları, göğüs ağrısı,  bayılacakmış ve benzeri hissetme, sarılık, kolay kanama ve çürük oluşumu, güçsüzlük, halsizlik  vakıalarından herhangi birine sahip iseniz tıbbı yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Amlodipin besilat

Ticari-Jenerik ismi:  Dilopin 10 mg Tablet

Dilopin 10 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Dilopin-10-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.