NIKSEN Şampuan

Kullanımı :

Etken maddesi Permetrin olan NIKSEN Şampuan, baş biti ve bit yumurtalarını öldürücü etkisi mevcuttur. Başta görülen  bit enfeksiyonu (Pediculus humanus capitis) tedavisinde uygulanır.

NIKSEN Şampuan Kullananlar için Uyarılar:

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Başta görülen  bit enfeksiyonu (Pediculus humanus capitis) tedavisinde uygulanır.
 3. Şampuanı size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Bit enfeksiyonu tamamıyla temizlenmeden de belirtilerde iyileşmeler görülebilir. Şayet belirtilerinizde iyileşme görülmezse veya daha da kötüleşirse acil olarak hekiminize başvurmanız gereklidir.
 4. Bit enfeksiyonunun tekrarlamaması için tüm giysilerinizi, çarşaflarınızı, taraklarınızı, fırçalarınızı sıcak su içinde güçlü bir temizleyici ile iyice yıkayınız. Yıkanamayan eşyalarınız için özel bit kontrol spreyleri kullanınız.
 5. Aile içindeki bireylere bit bulaşıp bulaşmadığını kontrol ediniz. Bit tarak, saç fırçası, saç bantları ve şapka yoluyla  veya kafa kafaya temasla bulaşabilir.
 6. Şampuanı, ilk uygulamadan sonra en az 7 veya 10 gün bekleyip, ikinci uygulamayı yapınız.
 7. Ağzınıza, burnunuza,  gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. Yaralı, kesik ve yanık ciltlere uygulamayınız.
 9. Bit enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan  enfeksiyon tamamıyla iyileşene kadar  çevrenizdekilerle yakın temastan kaçınmalısınız. Ek olarak yastık, yatak çarşafı, saç tokası, tarak, şapka ve benzeri kişisel eşyalarınızı etrafınızdaki kişilerle paylaşmaktan kaçınmalısınız.
 10. Şampuanı 2 yaşından küçük bebeklerde kullanmak sakıncalıdır.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

NIKSEN Şampuan’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Saçlarınızı kremsiz bir şampuan ile yıkayınız. Durulayınız ve havlu ile çok az kurulayınız. Saçlarınız nemli iken ilacı saçlarınızın diplerine masaj yaparak köpürtünüz. 10 dakika bekleyiniz ve  sıcak su ile durulayınız. Saçınızdan bit yumurtalarını almak için sirke temizleme tarağını kullanınız. İlk uygulamadan sonra hala canlı bit gözüküyorsa, 7 gün sonra şampuanı tekrar uygulayınız.
 3. Kasık biti tedavisinde de aynı uygulama yapılır. anüs bölgesi, kasık çevresi ve uylukların iç kısımlarından dizlere kadar olan tüylü bölgeleri kaplayacak biçimde sürünüz. 10 dakika bekleyip, sıcak su ile köpürtünüz ve sonra tamamen durulayınız. İlacın rektum veya vajina içine kaçmamasına dikkat ediniz. Kasık bölgesindeki bit yumurtalarını temizlemek için sirke temizleme tarağı kullanmanız gerekebilir. Sirke temizleme tarağını kullanırken tüyler hafif nemli olmalıdır. İlk uygulamadan sonra hala canlı bit gözüküyorsa, 7 gün sonra şampuanı tekrar uygulayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kaşıntı, döküntü, kızarıklık, batma hissi ve şişlik seyrek görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Permetrin
Ticari-Jenerik ismi:  NIKSEN Şampuan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Glucobay 50 mg Tablet
Glucobay 50 mg Tablet

Kullanımı : Etken maddesi Akarboz olan Glucobay 50 mg Tablet, vücutta karbonhidratların sindirimini geciktirerek kandaki şeker seviyesini kontrol etmeye...

Cutivate Merhem
Cutivate Merhem

Kullanımı: Etken maddesi  Flutikazon propiyonat olan Cutivate Merhem , vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmaya yararlı...

Kapat