Neotigason 25 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Asitretin olan Neotigason 25 mg Kapsül, yetişkinlerde ağır sedef hastalığı tedavisinde kullanılan bir preparattır. Bu ilaç genellikle sedef hastalığı tedavisinde denenipte  tedaviden cevap alınamadığı vakıalarda uygulanır. Ağır sedef hastalığı ve balıkpulu hastalığı (ciltte balık derisi ve benzeri pullu görünüm ile belirgin sert, kuru ve kabuklaşma şeklindeki cilt hastalığı) tedavisinde uygulanır.

Neotigason 25 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Genellikle sedef hastalığı tedavisinde denenip de  tedaviden cevap alınamadığı vakıalarda uygulanır. Ağır sedef hastalığı ve balıkpulu hastalığı (ciltte balık derisi ve benzeri pullu görünüm ile belirgin sert, kuru ve kabuklaşma şeklindeki cilt hastalığı) tedavisinde uygulanır.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için düzenli bir biçimde kullanınız. Sonucunu hemen görmesenizde ilacın kullanımını durdurmayınız. İlacı hekimin size belirttiği süre boyunca kullanınız.
 4. Tedavi sürecinde A vitamini almamalısınız. Çünkü bu ilaç A vitamininin bir türüdür.
 5. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya yüksek kolesterol hastalığınız, diyabet (şeker hastalığı), depresyon, obezite veya fazla miktarda alkol kullanıyorsanız bu kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Şayet ağır karaciğer yetmezliği veya ağır böbrek yetmezliği, A vitamini ve A vitamini içeren besin takviyesi almak, metotreksat kullanımı, herhangi bir tetrasiklin grubu antibiyotik ilaç kullanıyor almak veya retinoid grubu ilaç kullanıyor olmak veya  kan lipit değerinin kronik olarak yüksek seviyede olması vakıalarından herhangi biri veya birkaçı varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet bağırsaklarda  glukoz, galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. İlacın vücuttan tamamen temizlenmesi 3 yıl veveyaha fazla sürebilir.
 9. Tedavi bitiminden sonra ki 2 ay sürecinde alkol almamalısınız. Tükettiğiniz tüm yiyecek ve içeceklerin alkol içerip içermediği hususunda dikkatli olmalısınız.
 10. Tedavi sürecinde güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınmalısınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir. Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 11. Tedaviniz sürecinde veya tedavi bitiminden sonraki 3 yıl boyunca kan vermeyiniz. Çünkü verdiğiniz kan hamile bir bayanda uygulanabilir ve bebekte doğum kusurlarına neden olabilir.
 12. İlacın kullanımı bebekte doğum kusurlarına neden olduğundan, hamilelik döneminde veya 3 yıl içerisinde hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. İlacın kullanımını bıraktıktan sonra ki 3 yıl içerisinde gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. 3 yıl boyunca hamile kalmadığınızdan emin olabilmek için belirli aralıklarla hamilelik testi yaptırınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Rahminiz alındı ise veya tamamen menapoza girdiyseniz gebelik testi yaptırmanıza gerek bulunmamaktadır.

Neotigason 25 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu günün ana yemeğiyle beraber veya süt ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Nefes darlığı, terleme, omuza ve kollara yayılan göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, görme bozukluğu, bulanık görme, şiddetli baş ağrısı veya göz arkalarında ağrı, mide bulantısı kusma, eklem, kas ve kemik ağrıları, hepatit ve sarılık gibi  vakıalarından herhangi biri veya bir kaçı görüldüğünde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Asitretin

Ticari-Jenerik ismi:  Neotigason 25 mg Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.