Norodol Damla

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Haloperidol olan Norodol Damla, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Halüsinasyonlar (aslında olmayan şeylerin görülmesi, işitilmesi ve hissedilmesi), zihin karışıklığı, paranoya (olağandışı şüphecilik), sanrı (gerçekte olmayan şeylere inanılması);  Gilles de la Tourette sendromu ve kontrol dışı hareketler (tikler); sürekli hıçkırık; aşırı coşku, heyecan, huzursuzluk ve hiperaktivite ile aşırı saldırganlık veya şiddet vakıalarının tedavisinde uygulanır.

 

Norodol Damla Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır.
 3. İlacın kullanımı sırasında aşırı su kaybına uğrama ve hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir. Çok sıcak ve çok soğuk ve benzeri aşırı ısı değişimlerine  karsı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı sıcaktan ve su kaybına uğramaktan kaçınmalısınız, bol bol sıvı tüketiniz.
 4. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Bu tür ilaçlarla beraber kullanmak uyku halini daha da artırmaktır.
 5. Şayet karaciğer ve böbrek yetmezliği, göz tansiyonu hastalığı, parkinson hastalığı, alkol bağımlılığı, ciddi kalp ve damar hastalığı, hipertiroid, idrar yapma zorluğu, solunum yetersizliği ve koma vakıalarından herhangi biri var ise; kullanmak sakıncalıdır.
 6. Reklam
 7. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya herhangi bir kalp hastalığınız, anjina (göğüs ağrısı), herhangi bir tiroid bozukluğunuz veya herhangi bir nöbet bozukluğunuz, epilepsi veya aile geçmişinde veya kişisel uzamış QT sendromu  varsa  bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Tedaviye başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  birkaç  haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için nasıl bırakacağınızı doktor ile görüşmeniz gereklidir.
 9. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 10. Tedavi süresi esnasında kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Norodol Damla’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlaçla beraber verilen damlalık yardımıyla almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya öğün aralarında alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Reklam
 3. Baş ağrısı, huzursuzluk, uykusuzluk hissi, uyumada güçlük, sersemlik hali, kaslarda sertleşme, titreme, hareketlerde yavaşlama, ayakları sürüyerek  dengesiz yürüme, anormal düşünme, görme veya anormal sesler duyma ve benzeri psikotik ruh hastalığı belirtileri, görmede bulanıklık, hızlı göz hareketleri, ağız kuruluğu, deride döküntü,  mide bulantısı, halsizlik, kabızlık ve idrar yapmada güçlük yaygın görülen yan etkilerdir.  Belirtilen yan etkilerden biri veya bir kaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Haloperidol
Ticari-Jenerik ismi: Norodol Damla

Norodol Damla Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Norodol-Damla-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
BEKLAMEN Efervesan Tablet
BEKLAMEN Efervesan Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Galantamin hidrobromür olan BEKLAMEN Efervesan Tablet, Alzheimer hastalığının belirtilerini arttıran kimyasalların etkisini azaltmaya yararlı bir preparattır.  Hafif...

SEFPEN 300 mg Kapsül
SEFPEN 300 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Sefdinir olan SEFPEN 300 mg Kapsül, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir....

Kapat