Forsef I.V. Enjektabl Toz İçeren Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Seftriakson sodyum olan Forsef I.V. Enjektabl Toz İçeren Flakon, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Menenjit, alt solunum yolu enfeksiyonu,  kemik ve eklem enfeksiyonları, karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğu, septisemi iyileştirilmesi  ve ameliyat sonrası oluşabilecek  enfeksiyonların önlenmesinde uygulanır.

Forsef I.V. Enjektabl Toz İçeren Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 4. Hastalık belirtileri kaybolduktan sonra en az 2 gün daha ilacın kullanımına devam edilmelidir.
 5. İlacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet karaciğer hastalığı,  böbrek hastalığı veya diyaliz iyileştirilmesi görüyorsanız veya  mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı, herhangi bir kan hastalığı, astım, yetersiz beslenme, safra kesesi sorunlarınız var ise veya hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanırken iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. 37 haftadan önce doğmuş bebeklerde (prematüre) ve sarılık olan bebeklerde kullanılmaz.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Forsef I.V. Enjektabl Toz İçeren Flakon’ nun Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kas içine veya toplardamara enjeksiyon  yoluyla uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kanlı sulu ishal, titreme, halsizlik,  yüksek ateş, vücutta isilik, kabartı, enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrı, tahriş ve benzeri yan etkilerde tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Seftriakson sodyum

Ticari-Jenerik ismi:  Forsef I.V. Enjektabl Toz İçeren Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.