TİROMEL Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi L-triiodotironin Sodyum olan  TİROMEL Tablet, tiroid hormonu verilmesi gereken vakıalarda uygulanır.  Hafif, orta veya ağır tiroid hormonu eksikliğinde, basit guatr durumunda ve tiroid hormonu eksikliğine bağlı hastalıkların tedavisinde uygulanır. Tiroid hormon eksikliğinin, diğer tiroid hastalıklarından ayırımına yarayan baskılama testinin uygulanmasında da uygulanır.

TİROMEL Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hafif, orta veya ağır tiroid hormonu eksikliğinde, basit guatr durumunda ve tiroid hormonu eksikliğine bağlı hastalıkların tedavisinde uygulanır. Tiroid hormon eksikliğinin, diğer tiroid hastalıklarından ayırımına yarayan baskılama testinin uygulanmasında da uygulanır.
 3. Bu ilaç laktoz içermektedir. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Tiroid hormonlarını erkek veya kadın kısırlık tedavisinde tek başına veya diğer ilaçlarla beraber eğer tiroid bezinin az çalışma durumu yoksa kullanmak sakıncalıdır.
 5. Tiroid hormonlarını şişmanlık tedavisinde tek başına veya diğer ilaçlarla beraber kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet tedavi edilmemiş tirotoksikoz (tiroid hormonunun kanda aşırı artması durumu) veya teşhis edilmiş ancak tedavi edilmemiş böbreküstü bezi yetersizlik durumu varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz. Böyle vakıalarda bu ilacın kullanmı sizin için uygun değildir.
 7. Şayet  böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa veya pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullanıyorsanız veya Angina pektoris (göğüs ağrısı ve sıkışma hissi) hastalığınız veya kardiyovasküler sistem hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Hamilelerde ve emzirme döneminde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

TİROMEL Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Soluk almada zorluk, hızlı nefes alıp verme, göğüs ağrısı, kalp atımının hızlanması, yüz, dudak, dil veya boğazda şişme, ani kan basmcı düşmesi, yaygm ve şiddetli kızarıklık, kaşmtı, kurdeşen (ürtiker) gibi yan etkilerde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: L-triiodotironin Sodyum

Ticari-Jenerik ismi: TİROMEL Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.