PANLIPAZ Enterik Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Pankreatin, Simetikon olan PANLIPAZ  Enterik Kaplı Tablet, pankreatik yetmezliğe, mide ve bağırsak hastalıklarına ve hava yutmaya (aerofaji) bağlı aşırı gazın tedavisinde, aşırı yemeye bağlı hazımsızlık vakıalarında ve ameliyat sonrası  gaz birikiminin tedavisinde uygulanır. Ek olarak karın bölgesi organlarının radyoloji tetkiklerinden önce, mide-bağırsak kanalındaki gazın tedavisinde uygulanır.

PANLIPAZ  Enterik Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. pankreatik yetmezliğe ve mide- bağırsak hastalıklarına bağlı gaz şikayetleri, aşırı yemeye bağlı hazımsızlık , ameliyat öncesi veya sonrası gaz şikayetleri ve hava yutmaya (aerofaji) bağlı gaz rahatsızlıklarının tedavisinde; karın bölgesi röntgen çekimlerinden önce, mide-bağırsak kanalındaki gazların tedavisinde uygulanır.
 3. Özel bir diyeti de  içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır.  Doktorunuz veya beslenme danışmanınız tarafından sizin için oluşturulan diyet programınıza sıkı bir biçimde uymalısınız.
 4. Şayet kronik pankreas iltihabının kötüleşmesi veya ani başlayan pankreas iltihabı veya amilaz içeren ilaç (ananas complex) kullanımı vakıalarından biri veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.
 5. İlacı kullanmanıza rağmen sorun iyileşmez veveyaha da kötüye giderse acil olarak doktor ile görüşünüz.
 6. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

PANLIPAZ  Enterik Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2.  İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Önerilen doz yemeklerde 1-2 tablettir. İstenmeyen gazın tedavisi için röntgen çekimlerinden önce 2 gün: günde 3-4 kere 2 tablet ve çekim günü sabah aç olarak 2 tablet alınır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Pankreatin, Simetikon

Ticari-Jenerik ismi: PANLIPAZ  Enterik Kaplı Tablet

PANLIPAZ  Enterik Kaplı Tablet ilaç Prospektüsü

panlipaz-enterik-kapli-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.