PIYELOSEPTYL Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi   Nitrofurantoin olan  PIYELOSEPTYL Kapsül, vücuttaki bakterilerle mücadele eden antibiyotik bir preparattır. İdrar torbası ile idrar yolunun diğer bölümlerinde görülen enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde uygulanır.

PIYELOSEPTYL Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İdrar torbası ile idrar yolunun diğer bölümlerinde görülen enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet böbrek yetmezliğiniz varsa veya ilacın bebeği etkileme riskinden dolayı hamileliğinizin son ayında iseniz yada doğum sancılarınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet, şeker hastası iseniz, gut iyileştirilmesi görüyorsanız, hazımsızlık için antiasit kullanıyorsanız, glokom ilaçları kullanıyorsanız veya ciddi güçsüzlüğe neden olan bir hastalığınız varsa veya kansızlığınız, B vitamini eksikliği veya kanınızda anormal düzeyde tuz eksikliğiniz,  Glukoz-6-fosfat dehidrojenaz adlı enzimin (vücuttaki bir kimyasal madde) eksikliği varsa veya akciğer, karaciğer veya sinir sistemi ile ilgili sorunlarınız varsa veya alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. İlacı kullandığınız sürece idrarınız sarı veya kahverengine boyanabilir. Bu gayet normal bir durumdur ve ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 6. Bu ilacı kullanırken eklemlerinizin herhangi birinde ani gelişen ağrı, hassasiyet, hareket problemleri ve şişme olursa ilacın kullanımını durdurup acil olarak doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 7. İlacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. İlacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 9. İlacı kullanırken ekstradan bol bol su içiniz.
 10. Çocuklarda doktor tavsiyesiyle uygulanabilir.
 11. İlacın kullanımı baş dönmesi ve uykuya neden olabilir. Makine veya araç kullanmak ve benzeri dinç ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. İlacın bebeği etkileme riskinden dolayı gebeliğin son ayında kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PIYELOSEPTYL Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu mide tahrişini azaltmak için yemeklerle beraber veya sütle beraber almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi, uyuklama, iştahsızlık, karın ağrısı, soğuk algınlığı belirtileri, halsizlik, güçsüzlük, kısa süreli saç dökülmesi, deri döküntüsü, yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Nitrofurantoin

Ticari-Jenerik ismi:  PIYELOSEPTYL Kapsül

PIYELOSEPTYL Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

PIYELOSEPTYL-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.